„Když policejní hlídka muže upozornila, že je do Palavy vstup se psy zakázán, přivolal si jej a dal mu košík. Následně muž hlídce sdělil, že si sice všiml tabule se zákazem, ale že jeho pes měl žízeň, a proto jej pustil do vody napít. Dále řekl, že výtky strážníků bere jako zbytečnou buzeraci a odmítl zaplatit navrženou pokutu,“ popsal zásah zástupce ředitele městské policie Stanislav Sotolář.
Podle strážníků na to, že lidé chodí venčit svoje psy i tam, kde nesmí, narážejí policejní hlídky stále častěji. Pokud je policisté přistihnou, hrozí jim na místě pokuta tisíc korun, v přestupkovém řízení pak můžou zaplatit až třicetinásobek. „Přestože je na Palavu vstup se psy zakázán vyhláškou zakázán, někteří pejskaři zákaz často i opakovaně nedodržují. Děje se tak v průběhu celého roku, na jaře, kdy lidé víc chodí na procházky a zároveň se ještě nikdo v přehradě nekoupe, je to asi nejhorší. Kromě toho, že psi můžou ostatní rekreanty vystrašit a ohrozit, je největší problém se znečištěním jak vody, tak okolních ploch,“ uvedl šéf blanenských strážníků Martin Lepka.
V Blansku chodí každodenně vyvenčit své psí miláčky kolem třinácti set pejskařů. Podle informací radnice psů ve městě nijak výrazně nepřibývá, stále víc lidí však za ně nechce platit. „Psů nám lidé hlásí už několik let přibližně stejně, hodně ale přibylo neplatičů. Nedoplatky momentálně čítají kolem padesáti tisíc. Čím dál víc lidí také přihlašuje svoje psy na svoje rodiče nebo prarodiče, důchodci totiž platí za psy jen dvě stě korun ročně,“ informovala Lenka Švancarová z finančního odboru blanenské radnice.
Pokud si lidé, kteří bydlí v Blansku v rodinném domě, pořídí psa, zaplatí za něj šest set korun ročně, v městských částech tři sta a v bytovkách dvanáct set. Právě na sídlištích jsou ale podle strážníků s pejskaři největší problémy. „Taková místa jako rekreační oblast Palava, kde by byl přímo zakázán vstup se psy, už v Blansku další nejsou. Pravidla pro pohyb se psy však platí na všech veřejných prostranstvích. Nejproblematičtější jsou v Blansku sídliště, kde opakovaně narážíme na neukázněnost lidí, kteří neuklízí exkrementy po svých psech. Úklid město stojí nemalé peníze, dohlížet na ně tak budeme při pravidelných kontrolách i speciálních akcí,“ varuje Lepka.
Přísně zákazy vstupu i do dalších míst podle vedení města nemají smysl. „Nejsem velký příznivec zákazů, mají vždy svá pro a proti. Většina pejskařů je ukázněných, věřím tak, že i tomu zbytku časem bude připadat normální uklidit po svých psech a exkrementy prostě nabrat do sáčku a hodit do koše,“ dodal starosta Blanska Lubomír Toufar.