Vodní hladina Blanenské přehrady Palava je letos v létě osiřelá. Plavců, kteří by se osvěžili ve zdejší vodě, je pomálu. Většinu z nich odradí na první pohled nepříliš čistá voda. Podle posledních měření krajských hygieniků se však lidé nemají čeho bát.

Z výsledků měření, které každoročně provádí Krajská hygienická stanice, je totiž voda v přehradě zatím v pořádku. „Loňské měření, které vyhodnotila Evropská unie ukázalo, že voda je nezávadná a stačí u ní snížená četnost měření,“ prozradila krajská hygienička Anna Žádníková. Dodala, že při posledním měření na konci června měla voda druhý stupeň kvality. Což znamená, že je vhodná ke koupání.

V Palavě se lidé koupou zřídka

Přesto se v blanenské přehradě Palava, která je mimo letní sezonu také rybářským revírem, koupe jen málokdo. „Bojím se, že dostanu z vody vyrážku, proto se v přehradě raději nekoupu,“ řekla Libuše Straková z Blanska.
Lidé se tedy do okolí nádrže chodí spíše rekreovat, chytat ryby nebo sportovat. „Za tu dobu, co je přehrada napuštěná totiž stoupnuly nároky lidí na kvalitu vody koupání. Když si chtějí zaplavat v přírodě, zajdou si do blanenského lomu, kde je voda mnohem čistější. Děti zase raději chodí do akvaparku,“ poznamenal ředitel společnosti Služby Blansko Radek Snopek. Ta má rekreační oblast Palava na starosti.

Stejnou kvalitu vody i předepsanou sníženou intenzitu měření má i letovická vodní nádrž Křetínka. Ta je ale na rozdíl od blanenské přehrady v teplých dnech obklopená lidmi. Podle Luďka Elbla z odboru životního prostředí letovického městského úřadu je láká především okolí rozsáhlé nádrže a udržovaná zeleň.

Blanenská přehrada měla v loňském roce už od poloviny června problémy se sinicemi. Snopek vysvětlil, že letos je stav lepší i díky tomu, že na jaře byla nádrž vypuštěna a znova napuštěna. „Měřili jsme hloubku bahna. Podle výsledků měření zpracujeme projekt na odbahnění nádrže, čímž by se měla kvalita vody dlouhodobě zlepšit. Záleží ale na tom, jestli se nám podaří získat na projekt dostatek peněz,“ vysvětlil Snopek.

Se zvyšujícími se letními teplotami lze očekávat, že se čistota vody v několika dalších dnech zhorší. „Kvalita vody se může ale i zlepšit. Zaleží na mnoha faktorech, například na průtoku a směru větru,“ doplnila Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice.

Petra Koutná