Okolí přehrady udržuje městská společnost Služby Blansko. Podle jejího šéfa Jiřího Charváta se v letošním roce u přehrady opraví jen nejnutnější věci. „V plánu máme jen běžnou údržbu, sekání trávy a nějaké natírání. Co se týká minigolfu, toalet a dalšího vybavení, tak je to otázka na vedení města. Ale o žádné zásadní investici v letošním roce nevím. Na minigolfu uděláme jen drobné opravy. Víme, že dráhy, chodníky a opěrná zeď jsou ve špatném stavu, ale v rozpočtu města na to nyní nejsou peníze," uvedl Charvát.

Nové herní prvky pro děti

Jeho slova potvrdil i blanenský místostarosta Jiří Crha. „Větší investice do areálu Palavy letos nechystáme. Řešili jsme větší akce jako například klidovou zónu v centru města nebo průtah městem. Návštěvníci Palavy se však letos mohou těšit alespoň na nové herní prvky na dětském hřišti," dodal Crha.

Z hřiště před časem zmizel poničený kolotoč. Nedávno pak dětský hrad s několika průlezkami, lany a žebříky. Nahradí je multifunkční třívěžová sestava, která splňuje všechny bezpečnostní normy a předpisy. „Staré herní prvky už byly nebezpečné a neprošly revizí, tak jsme je odstranili," upřesnil Charvát.

Nová herní sestava bude stát necelých dvě stě tisíc korun a dělníci ji namontují do poloviny května. Na hřiště už navezli také čtyři tuny nového písku. „Super. Doufám, že nový herní prvek bude bezpečnější. U těchto prolézaček se moc nemyslí na menší děti," uvedla na facebookovém profilu Blanenského deníku Rovnost Karolína Abrahámková. Nová atrakce je pro děti od tří let.

Některé z návštěvníků Palavy před časem potěšilo otevření restaurace Myslivna, která byla delší dobu mimo provoz. Stejně jako další budovy v této lokalitě, které patří boskovickému družstvu Jednota. To je dlouhou dobu marně nabízelo k pronájmu. Do opravy budov nechtěla Jednota investovat, protože o ně v restituci před řadou let požádal šlechtický rod Salmů a majetkové vztahy nejsou vyřešené. „U vody jsou sice otevřená dvě občerstvení, ale Myslivna tady měla tradici a lidé budou mít větší výběr. Navíc když v těch prostorách nic nefungovalo, tak zbytečně chátraly," myslí si Šebela.

Velmi ožehavým tématem v Palavě je vstup se psy. Ti do areálu přírodního koupaliště nesmějí. „Jejich pohyb celoročně zakazuje městská vyhláška. Pejskaři mohou projít jen po jednom chodníku ve stráni pod sídlištěm Sever. „Měnit vyhlášku nebudeme, i když se to pejskařům nelíbí. Je to prostě rekreační oblast a pohyb psů tam vadí lidem, co se přijdou na přehradu koupat. Ne každý pejskař totiž po svém mazlíčkovi uklízí výkaly," řekl tajemník blanenské radnice Josef Kupčík. Dodržování vyhlášky u přehrady kontrolují policisté. Ve většině případů řeší přestupky domluvou.

Vyhláška se nelíbí například Janě Havlíčkové. „V zahraničí je naprosto nemyslitelné, aby se k přírodním koupalištím zakazoval vstup se psy. To je zase jenom náš výmysl. Zákaz je na Palavě celý rok, takže na přehradu nechodím," uvedla žena.

Nákladné odbahnění

Přehradu na potoce Palava začali dělníci stavět koncem šedesátých let. Hotová byla v roce 1971. Kolem vody vznikly travnaté pláže a jedna písečná. V osmdesátých letech Blanenští odhadovali hodnotu díla na víc jak dvacet milionů. Před osmi lety přehradu vypustili a nechali odbahnit. Okraje břehů zpevnili betonem, opravili zábradlí a vstupy do vody. Za deset milionů. Asi polovinu nákladů pokryly dotace z evropských fondů. „Odbahnění přehradě pomohlo, ale voda je tam v polovině léta už špatná. V potoce, který nádrž napájí, teče totiž málo vody. Ale zkraje léta je plavání fajn," dodal Rostislav Šebela.