„V loňském roce, kdy vstoupil v platnost nový zákon, podle kterého nese za chodníky nově odpovědnost město, žádostí na náhradu škody na zdraví nebo za majetku rapidně přibylo. V předchozích letech jich bylo tak kolem pěti, vloni jsme jich ale evidovali ke třiceti. V letošním roce zase klesají, zatím jich přišlo šest. Pokud nepřijde nějaká neočekávaná kalamita, odhaduji, že na konci zimy nepřekročí patnáct,“ uvedl vedoucí oddělení plateb, poplatků a rozpočtu blanenské radnice Jan Šustáček.

Podle něj je pokles způsobený hlavně tím, že blanenské chodníky a ulice jsou v tomto roce bezpečnější. „V letošní zimě bylo podstatně méně sněhu než vloni, v ulicích města se stačil rozpouštět a nevznikalo takové náledí. K bezpečným chodníkům pomohl v Blansku také nový stroj na jejich úklid,“ míní Šustáček.

Oproti minulému roku, kdy v Blansku platili také za vážný úraz nebo za rozbitou kytaru, na kterou při uklouznutí na chodníku spadl jeden mladý muzikant, týkají se letošní žádosti o odškodnění jen lehčích úrazů a zničený majetek nechce zatím nahradit nikdo. „Všichni lidé, kteří žádost na náhradu škody na úřad do Blanska letos poslali, spadli na ruku, máme tu samé zlomeniny rukou a poraněná předloktí. A všem zraněným bylo tak kolem šedesáti let,“ doplnil Šustáček.

Méně žádostí o náhradu škody za úrazy v ulicích města sčítají letos také v Boskovicích. V loňském roce těchto případů řešili patnáct, letos zatím na úřad přišly jen čtyři. „Z toho jeden se stal už v září na uvolněné dlaždici na chodníku, zbylé tři pak na náledí v listopadu,“ upřesnila Gabriela Šmerdová z majetkoprávního odboru boskovické radnice.

Více padali mladí

Na rozdíl od Blanska došlo v ulicích Boskovic i k vážnějším úrazům. „Máme tu například zprávu o tom, že si jeden člověk při pádu na náledí poranil hlavu a krční páteř, druhý si zase zlomil kotník, lýtkovou kost a poškodil vazy. Obecně se dá říct, že vážněji se letos poranili na zledovatělých chodnících ve městě mladší lidé,“ doplnila Šmerdová.

Lidé, kteří při pádu v ulicích města utrpěli zranění, chtějí nahradit způsobenou škodu také z rozpočtu Letovic. S novým zákonem, kdy je za chodníky zodpovědné město, se tam počet těchto žádostí nezměnil. „Snažíme se dělat maximum pro úklid chodníku, ale těmto problémům se ani my nevyhneme. Žádostí na odškodnění za úrazy v ulicích Letovic dochází na úřad každoročně tak kolem pěti,“ informoval místostarosta Letovic Radek Procházka.

Oproti počtu žádostí na úřadech, podle lékařů zraněných pacientů po pádech na náledí ani v tomto roce neubývá.

„Lidi, kteří spadli na náledí, chodili jako každý rok i letos celou zimu. Úrazy po těchto pádech jsou naštěstí většinou lehčí, ale týkají se pacientů napříč věkovými kategoriemi,“ doplnil lékař z blanenské chirurgické ambulance Jaroslav Kubiš.