Mezi důvody výstavby patří dlouhá objednací doba. V Brně nebo v Prostějově pacienti čekají na vyšetření tři až čtyři měsíce. „Předpokládám, že se objednací doba zkrátí,“ dodává Danihelková.

S tím souhlasí náměstkyně pro zdravotní péči sousední Nemocnice Vyškov Marie Pojezná. „Další magnetická rezonance zkrátí dobu čekání. Ale u akutních vyšetření je pro nás stále schůdnější Prostějov. Po dálnici je tam pacient sanitkou za dvacet minut,“ uvedla Pojezná.

Pořízení magnetické rezonance se vším všudy vyjde na pětapadesát milionů korun. Jen samotný přístroj nemocnice pořídí za dvaatřicet milionů. „Zásadní část platíme z rozpočtu nemocnice. Bereme si na to úvěr. Menší část zaplatí město,“ uvedla Danihelková.

Na výstavbě nové budovy pracují dělníci od dubna. Původně měli mít hotovo koncem září, ale nabrali dvoutýdenní zpoždění.

Dva roky jezdí vybraní blanenští lékaři a laborantky do Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích na odborná školení. Pacientům vyšetření pomůže na poli neurologie, onkologie, traumatologie i ortopedie.

ADÉLA FORMÁNKOVÁ