Barevné stěny, hrající hudba, oblíbené pochutiny, doteky a příjemné vystupování lékařů. Takto se ošetřovatelský personál Nemocnice Blansko věnuje pacientům z jednotky intenzivní péče, následné péče, částečně i na neurologickém oddělení. S bazální stimulací začali zdravotníci pracovat před necelým rokem.

„Myslím si, že bazální stimulace určitě pomůže. I doma máme byt barevně laděný podle gusta. Když lidé mohou v nemocnici také poslouchat hudbu, je to fajn,“ míní Jiří Kakáč z Blanska.

Hedvika Jelínková z Olomučan už v nemocnici ležela nejednou. „Byla jsem ráda, že si můžu poslechnout rádio. Dalo se dát k uchu, takže jsem nerušila ostatní,“ sdělila žena.

Muzikoterapie, dotyková stimulace, chuťová stimulace, stimulace hlasem, vhodné polohování pacienta. To vše souvisí s metodou, která v současnosti nastupuje do českých nemocnic. „Snažíme se o to, aby byl pacient víc v klidu, přiblížit mu domácí prostředí. Znamená to i spolupráci s jeho rodinou, od kterých získáváme informace a podle nich vytvoříme plán pro konkrétního člověka,“ přiblížila hlavní sestra blanenské nemocnice Jana Klesková.

Před necelým rokem se dvě pracovnice z ošetřovatelského personálu zúčastnily dlouhodobého školení. S metodou bazální stimulace pak opakovaně seznámily veškerý ošetřovatelský personál při semináři. Vedení nemocnice chce tuto metodu neustále zdokonalovat. Přibude televizorů, barevně vymalovaných pokojů, i značení na odděleních pro lepší orientaci pacientů.

Mnohdy ani pacient netuší, že u něj lékař bazální stimulaci praktikuje. Stačí, aby se doktor nemocnému představil a podrobně ho seznámil s vyšetřením, které se chystá provést. V boskovické nemocnici tuto metodu zdravotníci neposkytují cíleně. „Když pacient třeba utrpí úraz na lyžích, domluvíme se s rodinou, aby mu donesli rukavice, ve kterých se zranil, i to pomáhá. Že bychom ale pacientům vytírali ústa kávou, to ne. Bazální stimulace si vyžaduje dlouhodobé vzdělávání pracovníků,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči v boskovické nemocnici Radka Pokojová. Podle ní v budoucnu bude nemocnice metodu rozvíjet.

Dětská jednotka intenzivní péče v Boskovicích už teď ale září barvami. „Když jsou děti upoutané na lůžko a hledí do stropu s obrázky, působí to pozitivně a snadněji se uzdraví. Bazální stimulace je určitě dobrá věc,“ tvrdí dětská primářka Martina Přichystalová