Každý pacient, který od prvního května bude ležet na některém z oddělení blanenské nemocnice, dostane na ruku identifikační náramek. „Účelem nové identifikace je zvýšení bezpečnosti pacienta při poskytování zdravotní péče,“ osvětlila novinku ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

Náramek, na kterém bude uvedené jméno, datum narození a oddělení nemocnice, by měl podle ředitelky být jasným vodítkem pro personál. „Například žlutý náramek budou mít pacienti náležející do infekčního sektoru. Na náramcích budou také barevná kolečka, které budou upozorňovat například na to, že pacient je diabetik nebo že u něj více hrozí nebezpečí pádu,“ doplnila Danihelková.

Už několik dní nenajdou návštěvy chodící za svými nemocnými příbuznými nebo známými tradiční informační tabule se jmény pacientů před jednotlivými odděleními. Nesetkají se už také s tím, že v době návštěv jsou lůžková oddělení volně přístupná. „Jde nám především o ochranu pacientů. Aby každý z ulice nevěděl, kde kdo leží. Setkali jsme se i s případy, že různí vykukové takto obcházeli informační tabule a když zjistili, že dotyčný je skutečně hospitalizován, tak mu vykradli byt,“ vysvětlila dále ředitelka.

Nový systém však poněkud narušil letitou praxi, takže sestry i lékaři mají s návštěvami více práce. „Musíme se jich ptát, kam jdou. Pokud se nejedná o pacienta zrovna našeho oddělení, tak je posíláme na centrální příjem, kde jim podají informace. Někteří lidé jsou tak docela naštvaní, že běhají tam a zpět,“ popsala jedna z lékařek, která si nepřála zveřejnit jméno. Podle primářky interního oddělení Naděždy Formánkové se sice nyní na centrální příjem chodí ptát více lidí, ale s žádnými stížnostmi se tam nesetkali.

Michalu Královi, který v poslední době v blanenské nemocnici několikrát ležel, připadá odstranění jmen pacientů jako hloupost. „Návštěvy takto budou chodit po celé nemocnici a hledat svého příbuzného, nebudou vědět, kam jít. Obecně si myslím, že soukromí v nemocnici člověk moc nemá, takže toto mi připadá zbytečné,“ míní muž. Identifikační náramky však vítá. „To je určitě rozumná věc,“ dodal.

Vladimíra Danihelková odstranění cedulí jednoznačně obhajuje. „Sestry tak mají mnohem větší přehled, kdo se na oddělení pohybuje. Jde také o to, aby se třeba až k chorobopisům pacientů nedostal nikdo nepovolaný. Funguje to takto už v řadě nemocnic,“ doplnila.

Identifikační náramky a větší ochrana soukromí pacientů jsou jedněmi z předpokladů získání akreditace podle standardů Spojené akreditační komise, o kterou blanenská nemocnice usiluje. „Získání akreditace zvýší samozřejmě prestiž našeho zařízení,“ dodala Danihelková.