Místo vůně prvních jarních květů se v posledních měsících Adamovem line pach barev a laků. Na popud obyvatel města zápach z lakovny firmy Eden Europe sídlící na adamovském Náměstí Práce momentálně řeší i zastupitelé Adamova.

„Když firma fungovala ve zkušebním provozu, bylo všechno v pořádku. Ale tak půl až tři čtvrtě roku jsou v jejím okolí cítit chemikálie. Proto jsme podali podmět na Českou inspekci životního prostředí k prošetření zápachu, který z Edenu Europe uniká,“ uvedl Pavel Ševčík z odboru ochrany přírody a krajiny adamovského městského úřadu.

Po měsíčním zapisování a sledování stavu na kouřovodech inspekce firmu v říjnu zkontrolovala. Nezjistila však žádné pochybení. Adamovským se to ale nezdálo, proto se po pár měsících rozhodli zápach z lakovny řešit znovu. „Se závěrem inspekce jsme se nechtěli spokojit, proto jsme požadovali po firmě v co nejkratším časovém horizontu zápach eliminovat. Přestože v Edenu udělali různá protizápachová opatření, problém ještě vyřešen není,“ doplnil Ševčík.

Na podnět jedné ženy z Adamova, která bydlí v blízkosti firmy, Česká inspekce životního prostředí opět výpary linoucí se z firmy počátkem února zkontrolovala. A znovu nenalezli u firmy žádné pochybení. Lidé však i nadále na zápach radní Adamova upozorňují. „Z lakovny firmy Eden Europe vychází hrozný zápach, který je cítit nejen na Smetanově náměstí a na ulici Plotní, ale až na Komenského ulici směrem k mateřské škole. Obávám se, že tyto výpary jsou pro lidi škodlivé,“ stěžovala si v diskuzi na stránkách města žena z Adamova.

Zástupci města v současnosti s firmou jednají. „Zda jsou normy v pořádku, by měla Česká inspekce životního prostředí měřit znovu v nejbližších dnech. A měření budeme opakovat do té doby, než bude problém vyřešen,“ dodal Ševčík.

Adamovští by se však už v blízké době mohli zápachu z lakovny zbavit. Podle ředitele Edenu Europe stížnosti lidí ani zástupců města ve firmě neberou na lehkou váhu. „Problém rozhodně neignorujeme a pokoušíme se jej řešit. Jednáme s občany i s vedením Adamova a do technologií, které by zápach eliminovaly, jsme vložili už dost peněz,“ uvedl ředitel firmy Eden Europe Zbyněk Husák.

Nelibé výpary z lakovny můžou sice Adamovské obtěžovat, ale podle Husáka jejich zdraví neškodí. „Podle dosavadních kontrol máme všechno v pořádku, dokonce hluboko pod limitem. Přesto stížnosti bereme vážně. Možná to trvá déle proto, že je chceme opravdu vyřešit a k tomu musíme nejdřív zjistit, co vlastně zápach způsobuje,“ doplnil ředitel firmy.