Nevyřešené majetkoprávní vztahy brzdily opravy Isarna. To už rok chátrá. „Na našem pozemku totiž stojí přístřešky, které patří zakladatelům skanzenu. To dosud odrazovalo všechny zájemce,“ sdělil letovický starosta Vladimír Stejskal. Dohodnout se na převodu dřevěných staveb bylo navíc podmínkou letovických radních, aby pozemky zájemcům pronajali. Ani radní se ale v minulosti se staviteli nedokázali domluvit. Proto hrozilo, že chýše zbourají bagry.

Konci desetileté éry keltského skanzenu mohou nyní zabránit šermíři z Prahy, kteří o osadu projevili zájem. „Na pondělní jednání rady města dodali svůj podnikatelský záměr. Pokud by to neudělali, Isarno bychom zbourali. Navíc máme také prohlášení jeho zakladatelky, že přístřešky na šermíře převede. Jsme tak o krok dál,” přiblížil novinky Stejskal.

Vyhráno však ještě není. Plán šermířů podle radních potřebuje doladit. Zvou je tak na prosincové zasedání, aby svou vizi obhájili.

Jan Raban, který stojí v čele šermířů, vítá osobní setkání. V plánu píše, že chce zachovat původní tvář skanzenu. „Počítáme i s dobovými stavbami a také pestrým programem historických představení a akcí. Necháme osadě keltský punc, jen se postaráme o více zábavy. Pořídíme třeba naučnou stezku, budeme pořádat soutěže či řemeslné dílny,“ upřesnil Raban.

Záchrana před zkázou

Ten je členem několika skupin historického šermu a pořadatelem historických bitev. V Isarnu vystupoval několikrát. „S přáteli se snažíme založit občanské sdružení a dohodnout se s městem na dlouhodobém pronájmu pozemků a udělat vše pro to, aby se Isarno nesrovnalo se zemí,“ řekl.

S šéfem šermířů se dohodla také Simona Hrušková, která skanzen založila před deseti lety. „Přístřešky na šermíře převedu, jak jsme se domluvili. Až založí občanské sdružení, aby lépe dosáhli na dotace, které budou potřebovat při opravách, sepíšeme dohodu oficiálně,” slibuje Hrušková. Ta Rabana sama oslovila, aby se záchrany Isarna ujal.

Pronájem pozemků Hruškové skončil poté, co chtěla osadu přepsat na spoluzakladatele Aleše Olesova. To se nezdálo zase vedení Letovic. Od té doby je skanzen zavřený.

Isarno lidem chybí. Mnozí tak podepsali petici, která volá po jeho záchraně. „Petice vznikla na popud skupiny lidí, kteří v Isarnu vystupovali a pomáhali. Isarno k Letovicím patří. Poté, co město rozhodlo, že přístřešky zboří, petice byla to jediné, co jsme mohli udělat. Na internetu už máme přes tři sta podpisů. Celkem jich však je mnohem víc,” uvedl Jiří Pařízek z petičního výboru. Podle něj mezi lidmi z Letovic a okolí kolovala ještě petice na papíře.