Mrazivé počasí ohrozí hlavně ovocné stromy a vzešlou zeleninu. Příroda je totiž díky předcházejícím velmi teplým dnům značně napřed. Žlutá výstraha platí na celém území Jihomoravského kraje. „V noci bude jasno až polojasno, nejnižší noční teploty klesnou v kraji na 0 až -3 stupňů Celsia," komentují meteorologové.

Zeleninu a nízké rostliny mohou lidé zakrýt světlou netkanou textílií. Vzhledem k tomu, že nízké ranní teploty neodezní, mohou ji zahrádkáři nechat více dnů. „Po přechodně teplejší sobotní noci, očekáváme další mrazivé noci v neděli 21. dubna a v pondělí 22. dubna," dodali odborníci.

Blanensko do zelena a v květu. Centrum Blanska a Boskovic zdobí tulipány. Další část rozkvetlého regionu zachytil motorový paraglidista Petr Buchta. Se souhlasem města Blanska
Budete koukat. Paraglidista zachytil rozkvetlé Blanensko z ptačí perspektivy

V případě stromů se dají použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik (orosování) porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot. Zpravidla to bývá před východem Slunce. Další metodou je dýmování (zakuřování), tedy spalování rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.