Přestože plavky nejsou typickým oblečením pro konec prosince, ve čtvrtek v lomu se pro ně rozhodlo jedenáct mužů a dvě ženy. Ještě společná fotografie a pak hurá do vody. „Jakou teplotu má voda dnes, nevím, ale v týdnu jsme naměřili tři a půl stupně," prozradil otužilec Andrej Dzuba z Šošůvky. Nad hladinou se přitom převalovala mlha a na břehu byla zima desítkám přihlížejících v zimních bundách a čepicích. Ani nemuselo mrznout.

Právě díky tomu, že poslední roky není v zimě lom zamrzlý, využívá toho parta otužilců z Blanenska a Brněnska. A s nimi dobrodruzi kolem cestovatelského festivalu Rajbas. „Mezi otužilci i lidmi kolem Rajbas jsou běžci, kteří obě party propojují," prozradil Tomáš Odehnal, když se převlékl z plavek a trochu zahřál. Vzápětí šel pomoct s vyloděním svým synům na tanku a Titaniku.

Na břehu se zatím kouřilo z kotlíku s čajem, kolovala slivovička. Na jednom stole bylo rozložené vánoční cukroví, kousek vedle si plavci i posádky plavidel mohli pochutnat na rybí polévce. „Spontánně tu vznikla nová tradice. Od loňského roku účast výrazně posílila," zhodnotil letošní přátelské setkání cestovatel Milan Daněk.