Na břehu postává dav lidí. V kožiších a teplých zimních bundách. Čepice naražené hluboko do čela, ruce v kapsách. O kousek dál pózuje na zamrzlé přehradě skupinka mužů jen v plavkách a cvičkách. Mráz nemráz, zubí se a objímají obří kostku ledu. A pak plavou. Silvestrovská recese? Ne. Snímky z druhé poloviny sedmdesátých let ukazují vystoupení brněnských a blanenských otužilců, ke kterým se připojil i legendární přemožitel kanálu La Manche František Venclovský.

Poprvé se divákům představili otužilci na Palavě před více než čtyřiceti lety. A podobnou show uvidí místní po letech znovu. „V sobotu dvanáctého listopadu se na přehradě Palava uskuteční soutěž Českého poháru v zimním plavání. Každoroční seriál plaveckých soutěží začíná říjnovým prologem plavbou zimních plavců v ponorné říčce Punkvě a pokračuje přes zimu téměř každou sobotu až do dubna soutěžemi v otevřených vodách," uvedl za organizátory z oddílu zimního a dálkového plavání FIDES Brno Pavel Mikulášek.

MRAZIVÝ KILOMETR

Blanenská Palava nahradila v kalendáři závodů v zimním plavání libereckou vodní nádrž Fojtka, kde se soutěž v polovině listopadu konala doposud. „Teplota vody při závodech klesá až k nule. Plave se v rybnících, přehradách, v nejchladnějším období v řekách. Zimní plavci nastupují na tratě na vzdálenostech od nejkratších 250 m přes 500 m, 750 m až po nejnáročnější trať na jeden kilometr. Odvážlivci z publika si můžou vyzkoušet nesoutěžní stometrovou trať. V době soutěže předpokládáme teplotu vody kolem osmi stupňů," dodal Mikulášek s tím, že zázemí budou mít otužilci v restauraci Myslivna.

Prvnímu vystoupení otužilců z Lokomotivy Brno, z Blanska a okolí přihlížely v listopadu 1975 necelé tři stovky lidí. „Bylo to v neděli 30. listopadu 1975 na blanenské přehradě v 10.30, kde si dali sraz otužilci a dálkoví plavci Lokomotivy Brno v čele s nestorem a zakladatelem brněnského otužování Antonínem Nollem. Provedli první náborový trénink na našem okrese. Trénink byl veden trenérem Volákem a sledovalo jej téměř 300 diváků," psal tehdy dobový tisk.

TRADICE OTUŽOVÁNÍ

Mezi zimními plavci byl tenkrát i Andrej Dzuba ze Šošůvky, který se otužování věnuje dodnes. „K otužování mě v sedmdesátých letech přivedl kamarád Jirka Volák. Ráno před prací jsme lezli do tůně na říčce Punkvě. Když byla zamrzlá, tak jsme plavali v náhonu u hutě Klamovka. Pamatuji si, že v Blansku a okolí bylo asi patnáct otužilců a plavání na Palavě se opakovalo také v dalších letech. Přijel dokonce i přemožitel kanálu La Manche a velký propagátor František Venclovský," zavzpomínal Dzuba.

Do chladných vod Palavy se vitální důchodce chystá i po několika desítkách let. „Otužování a zimnímu plavání se věnuju dodnes a má blahodárný vliv na mé zdraví. Už se moc těším, jak se zase potkám s ostatními otužilci. Na Palavě bychom z té památné party z pětasedmdesátého měli plavat tři. Zároveň zavzpomínáme na kamarády, kteří už nejsou mezi námi," dodal Dzuba.

Na otužileckou show se chce s rodinou přijít podívat také Michal Souček z Blanska. „Snad nám to vyjde. Poplave totiž náš kamarád z kuželny Honza Šmerda, tak ho přijdeme podpořit," řekl Souček.