1. POHÁDKOVÝ HŘEBÍNEK

Kdy? Pátek 17.00

Kde? Zámek Boskovice

Na další pohádkové představení z cyklu Boskovický hřebínek zvou Boskovičtí. Tentokrát je na programu pohádka s názvem Kluk z plakátu, kterou si připravilo divadlo Tramtarie. Představení začne v pátek od pěti hodin odpoledne na nádvoří boskovického zámku. Za nepříznivého počasí se program přesune do zámeckého vestibulu. Vstupné za osobu je osmdesát korun. Rodinné vstupné činí sto devadesát korun. Příští týden bude cyklus pokračovat pohádkou O ševci Kubovi.

2. VÝSTAVA KOČEK A JEŽKŮ

Kdy? Sobota, neděle 9.00 17.00

Kde? Zimní stadion Boskovice

Nejen kočky, ale také ježky si prohlédnou návštěvníci páté a šesté mezinárodní výstavy koček na zimním stadionu v Boskovicích. Tradiční akci, která se uskuteční tuto sobotu a neděli, obohatí první setkání přátel ježků. „Oslovila nás pořadatelka výstavy paní Šmerdová s tím, jestli bychom nechtěli představit veřejnosti náš chov ježků. Pořád se totiž jedná o v Česku poměrně neznámou záležitost a my jsme rádi souhlasili," uvedla předsedkyně Klubu chovatelů ježků Eva Němčanská.

Zájemci si prohlédnou kolem patnácti ježků. „Nejvíce bude vystavených ježků bělobřichých. Ale má přijet i paní s ježinkou evropskou, což je vlastně normální ježek, kterého může člověk potkat kdekoliv venku," dodala Němčanská.

Kromě výstavy netradičních mazlíčků plánují chovatelé také přednášky a debaty o tom, jak se ježci chovají nebo kde najít vhodné veterinární ošetření. „Na chov ježků ještě nejsou čeští veterináři zvyklí, je proto těžké najít opravdového odborníka," doplnila Němčanská.

Ježky majitelé vystaví jen v neděli, už v sobotu od devíti do sedmnácti hodin ale začne výstava koček. „Na výstavě bude každý den minimálně sto padesát koček všech druhů. Často se zde objevují například britské kočky nebo mainské mývalí. Já sám vystavím perské kočky," podotkl pořadatel výstavy Miloslav Peška z boskovické základní organizace Českého svazu chovatelů.

Kočky čeká kromě zvědavých pohledů návštěvníků také důkladné posouzení od odborné poroty. V obou dnech totiž budou porotci vybírat šampióny v nejrůznějších kategoriích.

3. O VÁŽANSKY KOLEČKA

Kdy? Sobota 14.00

Kde? Fotbalové hřiště, Vážany

Místo písku naložit do koleček kolegu a vyrazit. Čtvrtý ročník recesistické soutěže závodů dvojic v kolečkách O Vážansky kolečka je tady. Akce se uskuteční v sobotu na vážanském fotbalovém hřišti od dvou odpoledne. Kromě závodů dvojic připravili pořadatelé další soutěže. Odvážlivci se mohou zúčastnit Starostovy padesátky, při které ponesou padesátikilový pytel obilí. Veteránská třicítka prověří síly účastníků nad padesát, kteří ponesou třicetikilové závaží. V mezinárodním běhu žen se utkají matky s dětmi.

4. LETNÍ DEN

Kdy? Sobota 10.00 17.00

Kde? Arboretum Křtiny

Letní den pro děti v kulisách křtinského arboreta. Na akci v přírodě se mohou kromě dětí těšit také dospělí. Akce se koná v sobotu od desíti dopoledne do pěti hodin odpoledne. Pro děti organizátoři připraví bohatý program včetně nejrůznějších her. „Návštěva arboreta bude zajímavá i pro dospělé. Rostou tam také exotické cizokrajné dřeviny, které u nás jinde neuvidíte," vysvětlila Zuzana Hubená ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který arboretum spravuje. Od desíti do tří odpoledne mohou návštěvníci vyrazit na prohlídku naučné stezky domácích dřevin v doprovodu průvodce, od tří do čtyř odpoledne pak pro děti bude nachystaná aktivní hra s názvem Stezka lesní moudrosti. Vstupné na akci je dobrovolné.

5. OTEVŘENÍ ROZHLEDNY

Kdy? Neděle 14.00

Kde? Žernovník

Po dubových schodech vystoupat na ochoz. A rozhlédnout se po kraji. Támhle je vidět zřícenina boskovického hradu. A tam je zámek v Černé Hoře. Jako na dlani. Při dobré viditelnosti jsou na dohled také Jeseníky nebo Pálavské vrchy. Takový pohled se od neděle naskytne turistům, kteří přijedou do Žernovníka. Místní totiž ve dvě odpoledne otevřou novou, přibližně patnáct metrů vysokou rozhlednu.

Otevření vyhlídky se zúčastní nejen zástupci Žernovníka, ale také okolních obcí. „Žádný speciální program nechystáme. Po slavnostním otevření se možná přesuneme do kulturního domu, kde má zahrát harmonikář," řekl starosta Žernovníku Josef Zvěřina.