Silnici začala stavební firma opravovat letos v červnu. „Jednalo se o osmikilometrový úsek od Boskovic směrem ke Žďárné až na hranici Jihomoravského kraje,“ uvedl ředitel krajské Správy a údržby silnic Jan Zouhar.
Do projektu byla zahrnuta i obec Valchov. Kromě nové asfaltové vrstvy na silnici tam stavaři napřímili i nebezpečný esovitý úsek nad obcí a vybudovali most.

„Součástí stavby byla také nová opěrná zeď u autobusové zastávky ve Valchově a přeložka silnice za Valchovem. Tím byla odstraněna bodová závada a upraven nebezpečný silniční úsek,“ dodal Zouhar.

Celý projekt dokončila firma o téměř devět měsíců dříve než se původně předpokládalo. „Potřebovali jsme dokončit stavbu přeložky silnice za Valchovem před začátkem zimy. Chtěli jsme tak zmírnit riziko nehod v tomto nebezpečném úseku. Dopravu zde totiž po celou dobu stavby řídily po provizorní komunikaci semafory,“ doplnil ředitel .

Novou silnici, opěrnou zeď u zastávky i chodníky uvítali lidé z Valchova. Díky opravám je teď na silnicích v obci bezpečněji. „Silnice určitě ulehčí život v obci a napomůže lidem se cítit bezpečněji. Most, které vedl do Valchova, byl totiž v havarijním stavu. Původně byl stavěn pro koňské povozy a nápor kamionů a stále většího množství aut už prostě nemohl vydržet,“ uvedl starosta Valchova Miroslav Dokoupil.
Podle něj místní přivítali také nový chodník a opěrnou zeď u autobusové zastávky směrem na Boskovice. „Po novém chodníku se teď lidé dostanou bezpečněji na zastávku. A také rodiče dětí, které dojíždějí do školy v Boskovivích, mohou být klidnější,“ upřesnil starosta.

Oprava silnice přišla téměř na dvaašedesát milionů korun. „Jedná se o projekt spolufinancovaný z prostředků Evropské unie. Konkrétně z Regionálního operačního programu Jihovýchod, který podporuje dopravní dostupnost a rozvoj dopravy v regionu,“ upřesnil Zouhar.
Z celkové částky zaplatila Evropská unie přes dvaapadesát milionů korun, ze státního i krajského rozpočtu šly shodně čtyři miliony a šest set tisíc korun.