Jitka Špidlová z Vanovic loni v březnu porodila svého syna Jana v Nemocnici Boskovice. Za to, aby mohl zrození miminka přihlížet i její manžel, zaplatila rodina čtyři stovky. Hrdý otec byl na porodním sálu zhruba tři hodiny, a když jeho syn přišel na svět, chvilku si jej pochoval, vyfotil ho a odjel domů. „Manžel sice musel za přítomnost u porodu zaplatit, ale vůbec jsme tuto částku neřešili. Soustředili jsme se na to, že budeme rodiče a byli jsme nadšení. Kromě toho dříve otcové nemohli být u porodů přítomní vůbec, takže je skvělé, že v dnešní době to nemocnice umožňují," popsala Špidlová. Poplatek ji sice tehdy proplatila pojišťovna, kdyby se tak ale podle ní nestalo, nevadilo by jí to. „Vůbec nešlo i vysokou sumu. Pro mě je nejdůležitější, že mám zdravé dítě, a že péče v nemocnici byla perfektní," zhodnotila maminka ročního Jana.

Některým rodičům z Čech ale poplatky za přítomnost otce či jiné osoby u porodu vadily. Jejich výše se v nemocnicích mírně liší. Proti poplatkům tvrdě bojoval Martin Franěk, který musel před pěti lety zaplatit pět set korun za to, že mohl být s partnerkou při narození jejich dítěte. Za pravdu mu nedávno dal Ústavní soud a zmíněný poplatek tak v celé republice zrušil. „Přítomnost u porodu sama o sobě nemůže být zatížena „poplatkovou povinností." Nejde totiž o poplatky veřejnoprávního charakteru. Jde o prostou soukromoprávní cenu za služby poskytnuté zdravotnickým zařízením," vysvětlila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Nemocnice tak již po otcích či jiných osobách, které budou u porodů, nemohou chtít ani peníze na jednorázový hygienický oděv, dezinfekční prostředky, roušku či návleky na boty. „Tyto věci musejí nemocnice zajistit hromadně pro všechny, kteří se v ní pohybují. Ať už zaměstnance, osoby zajišťující provoz či zásobování, pacienty a jejich doprovod či návštěvy," přiblížila Sedláčková.

Upřesnila, že platby za přítomnost jiné osoby u porodu lze vybírat pouze v případě, že jim nemocnice poskytne nadstandardní služby. „Jde o služby nad rámec zákona a dotčená osoba musí dostat prostor k vyjádření, jestli má o ně zájem," sdělila mluvčí Ústavního soudu.

Poplatek se tak chystají zrušit i v jediné porodnici na Blanensku, která se nachází v boskovické nemocnici. Primář gynekologicko-porodnického oddělení Jan Machač sice rozhodnutí soudu respektuje, ale nesouhlasí s ním. Účast otců u porodů je totiž podle něj téměř stoprocentní, přičemž toto procento v posledních deseti letech neustále stoupá. „Přivedeme na svět asi osm set dětí ročně, čímž se nemocnice připraví o přibližně tři sta dvacet tisíc korun. To není zanedbatelná částka. Spoluúčast pacientů na zdravotnictví je v Česku přitom jednou z nejnižších v Evropě. Nesprávné podle mě bylo i zrušení poplatků za hospitalizaci či regulačních poplatků. Tím vším dochází k podfinancování zdravotnictví, přičemž ty peníze není ve státním rozpočtu kde brát," zhodnotil Machač.

S rozhodnutím ústavního soudu nesouhlasí ani jednatel boskovické nemocnice Miloš Janeček. „Nepovažuji to za seriózní krok vůči nemocnicím. Otec v naší nemocnici neplatil za přítomnost u porodu jako takovou, ale za jednorázové oblečení, instruktáž nebo nadstandardní služby po porodu," přiblížil Janeček.

Ministerstvo zdravotnictví se ale naopak s rozhodnutím soudu ztotožňuje. Již loni porodnicím doporučilo, aby poplatky za přítomnost otce či jiné blízké osoby u porodů vůbec neúčtovali. „Přípustné jsou jen přiměřené platby za skutečné náklady. Tedy například za proškolení, jak se při porodu chovat. Nemocnice s porodnicemi vyzveme k úpravě ceníků tak, aby odpovídaly závěrům ústavního soudu. Aby se rozlišovalo, které platby jsou povinné, a které volitelné. Musí být také zřejmé, že ačkoliv je platba povinná, není její úhrada podmínkou umožnění přítomnosti na porodním sále," vysvětlila mluvčí ministerstva zdravotnictví Dana Šalamúnová.