Téměř třicet stupňů ve stínu, ulice jsou rozpálené. Úlevu přehřátým lidem v Blansku nabízí dvě pítka a fontány.

Letos mohou využít nové vodní prvky v oddychové zóně v centru města. Park otevřel loni na podzim, teprve teď osvěžení nejen místní ocení. „Dětem se to moc líbí. Je horko, tak se nemusím bát, když se namočí. Pítka už jsou nadstandard, vodu si nosím s sebou,“ řekla Lenka Vychodilová, která do Blanska přijela z východních Čech.

Naopak Monika Šindelářová se vodou z pítka v Rožmitálově ulici osvěží ráda. „Je to příjemné,“ prohlásila.

Pítka, kašny a fontáty v Blansku jsou připojené na vodovodní řad. „Voda ve fontánách nebo v kašnách na náměstí Svobody a v zámeckém parku je recyklovaná,“ upozornila Olga Pozděnová z odboru životního prostředí blanenské radnice.

Pitná voda v ulicích měst
BLANSKO
∙ Lidé mohou využít pítka v Rožmitálově ulici a v parku na náměstí Republiky.

BOSKOVICE
∙ Funkční je pouze pítko na Masarykově náměstí.

VYŠKOV
∙ Jediné pítko ve městě je terčem vandalů, ve Vyškově uvažují, že ho zruší.

SLAVKOV U BRNA
∙ První pítko vznikne u kašny na Palackého náměstí.

V minulosti se tamní údržbáři potýkali s opakovaně poškozenou tryskou pítka na ulici Rožmitálova. „Teď je pevně připevněná. Byla by potřeba velká síla, aby ji někdo poničil,“ dodala Pozděnová.

V Boskovicích jsou pítka tři. Osvěžení však přinese pouze to na Masarykově náměstí. „Další je v parčíku u kostelíka Všech svatých poblíž pošty. Kvůli stálému poškozování je odstavené. Funkční bude až po opravě a osazení brány k parčíku,“ uvedl boskovický mluvčí Jaroslav Parma.

Třetí pítko na kašně U Koupadel v židovské čtvrti nefunguje. „Náklady na opravy a údržbu pítek se pohybují v desítkách tisíc korun za rok,“ poukázal Parma.

Trysky s pitnou vodou osvěžují i návštěvníky Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní. Jinde je ale správci jeskyní neplánují. „S jejich údržbou jsou problémy. Lidem jsou přístupné toalety, kde teče pitná voda,“ sdělil vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Ve Vyškově mají pítko jediné. Stojí u tamního gymnázia a jeho budoucnost je nejistá. „V současné době řešíme jeho odstranění, protože se opakovaně stává terčem vandalů,“ oznámil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.

Naopak ve Slavkově u Brna plánují první pítko ve městě zřídit. Stane se součástí právě obnovované kašny na Palackého náměstí pod zámkem, kde vyvěrá voda ze zámeckých koníren. „Zatím hledáme firmu, takže nemůžu přesně říct, kdy se tady lidé poprvé napijí,“ řekla mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Tropická vedra podle blanenského lékaře Zdeňka Grünwalda snášejí nejhůře staří lidé a děti. „Základem je dodržovat pitný režim. Člověk, který se pohybuje v těchto teplotách venku, by měl vypít několik litrů denně. Nejen čistou vodu, ale i minerálky. Naopak nevhodná je černá káva nebo pivo. Tělo odvodňují,“ uvedl lékař.