„Inscenace vypráví o životních příbězích rodiny, která žila na Letovicku, Boskovicku a Blanensku. Ústřední postavou je Věra Škápíková, která musí čelit těžkému osudu a je známou postavou v regionu. Zažila například útlak komunistického režimu, jako mladá se dvěma malými dětmi ovdověla. Dlouhodobě působila jako učitelka v Letovicích a také v Blansku. Mimo jiné vydala zpěvník lidových písní regionu, který se jmenuje Studynka róbená," vysvětlila vnučka Věry Škápíkové Simona Trávníčková.

Scénář ke hře napsal student doktorského studia Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, oboru činoherní režie, Vítězslav Větrovec, který hru zároveň i režíroval. „Pan režisér sbírá příběhy jednotlivých vesnic a tyto příběhy zpracovává jako divadelní představení. Já jsem na jaře přišla se sborníkem písní a rodinnou kronikou. Přes prázdniny jsme vymýšleli, jak bude divadlo vypadat, a poslední měsíc už se zkouší. Postavy ztvární herci divadla KočéBR," popsala Trávníčková.

Informace o příbězích rodiny čerpali tvůrci představení mimo jiné z rodinné kroniky a také z fotografií. „Naplánovali jsme zatím čtyři reprízy představení, a to v obcích, ke kterým má ústřední rodina nějaký vztah. Bude to Vranová, Letovice, Vanovice a Boskovice," vyjmenovala Trávníčková.

Po představení se diváci mohou těšit na koncert ženského pěveckého tria, které bude zpívat ve trojhlasných úpravách malohanácké písničky ze zpěvníku Věry Škápíkové Studynka róbená.