Desátého můžete navrhnout vy, naši čtenáři. Stejně tak spolu s osobnostmi regionu v internetovém hlasování následně rozhodnete o Největší ostudě jižní Moravy.

Podívejte se do galerie na vybranou devítku míst, zahlasujte v anketě a vyberte největší ostudu Blanenska.

Pokud máte vlastní návrh na „ostudu okresu“, pošlete ho na e-mail blanensky@denik.cz.

Jan Pořízek (učitel, 61 let, Blansko)Zdroj: archiv DeníkuJan Pořízek

učitel, 61 let, Blansko

Největší ostudou jsou podle mého silnice. Ty jsou na Blanensku na řadě míst opravdu v hrůzostrašném stavu. A to není otázka posledních několika let, ale dlouhodobě. V Blansku bych za největší ostudu vybral kryté lázně. Jsou přes čtyřicet let staré a žádné významné rekonstrukce se nedočkaly. Vypadají hrozně z venku i zevnitř. Tady město podle mého hodně zaspalo. Snad se to brzy změní.

Eva Nečasová (historička, 66 let, Horní Lhota)Zdroj: archiv DeníkuEva Nečasová

historička, 66 let, Horní Lhota

Je mi moc líto staré cihelny mezi Starým Blanskem a Olešnou. Zrovna nedávno jsme tam jeli s manželem autem. A hned jsme si vzpomněli, jak jsme tam několik dní přes svatbou skládali cihly na vlečku na část našeho rodinného domu. Bylo jich přibližně čtyři tisíce. Je obrovská škoda, že tato budova a areál takto skončily a že se s tou stavbou nic neděje, jen dlouhé roky chátrá. Přitom je v ní kus historie.

Lukáš Dlapa (ředitel knihovny, 40 let, Blansko)Zdroj: archiv DeníkuLukáš Dlapa

ředitel knihovny, 40 let, Blansko

Největší ostudu Blanenska vidím v tom, že ještě pořád není postavená cyklostezka z Blanska do Adamova kolem řeky Svitavy. Ale hlavně z Blanska kolem podniku ČKD směrem na Skalní mlýn. Vadí mi, že se nedá jet bezpečně s dětmi na výlet nikam jinam než do Rájce-Jestřebí. Jinak zchátralé stavby typu Salmův mlýn a další podobné, to jsou věci, se kterými se toho v současnosti moc nenadělá.

Jaromíra Vítková (senátorka, 61 let, Boskovice)Zdroj: archiv DeníkuJaromíra Vítková

senátorka, 61 let, Boskovice

Za mě je jednoznačně největší ostudou Blanenska silnice I/43 z Brna do Svitav. Kapacitně už velmi dlouhou dobu vůbec nestačí. Přitom po ní jezdí velké množství lidí do zaměstnání a cestování se jim tak neúměrně prodlužuje. Každoročně je tam také řada vážných nehod a výjimkou nejsou ani mrtví. Přitom už místo ní mohla být dávnou postavená D43.

Václav Kolář (biketrialista, 28 let, Blansko)Zdroj: archiv DeníkuVáclav Kolář

biketrialista, 28 let, Blansko

Že v Blansku chátrá Salmův mlýn, mi až tak nevadí. Co mi ale vadí, je stav silnice I/43. Její kapacita už dávno nestačí současnému provozu, navíc je hodně úzká. Každý rok se tam stane řada vážných nehod, při kterých umírají lidé. Z mého pohledu je to nebezpečný silniční tah. Už se s tím mělo dávno něco dělat. O stavbě D43 se pořád jen mluví a varianty jsou jen na papíře.

Michaela Hrubá (atletka, 21 let, Bořitov)Zdroj: archiv DeníkuMichaela Hrubá

atletka, 21 let, Bořitov

Za největší ostudu Blanenska jsem vybrala silnici I/43. Jezdím tudy denně. Někdy mi cesta z Brna do Bořitova trvá i dvě hodiny. Silnice je hodně přetížená. O stavbě D43 se léta jen mluví a nic se neděje, kromě úprav některých úseků. U Černé Hory se udělala plná čára a ubylo jedno z mála míst, kde se daly předjet kamiony. Chápu, že tím chtěli zmenšit riziko nehod, ale nejsem si jistá, jestli je to to správné řešení.

Jiří Kaňa (farář, 57 let, Blansko)Zdroj: archiv DeníkuJiří Kaňa

farář, 57 let, Blansko

Všechny „ostudy“ z okresu Blansko, co redaktoři vybrali pro toto téma, jsou možná pro někoho zásadními problémy. Nepopírám, že jsou to problematická místa. Za mě by bylo ale mnohem důležitější věnovat se daleko rozsáhlejšímu problému v regionu. A tím je katastrofické dlouhodobé sucho a velký úbytek vody v krajině. Měla by se k tomu rozpoutat věcná diskuze a rychle s tímto problémem něco dělat. Snažit se vodu v krajině zadržet.


Martina Rudolfová (kastelánka, 50 let, Lysice)Zdroj: archiv DeníkuMartina Rudolfová

kastelánka, 50 let, Lysice

Určitě silnice z Brna do Svitav. To je z mého pohledu největší ostuda Blanenska. Jedním slovem katastrofa. Přitom se pro region jedná o páteřní dopravní tah. Silnice I/43 je strašně moc přetížená. Kapacita prostě nestačí. A také je nebezpečná. Stačí se podívat, kolik stojí kolem ní křížků. Každý rok jsou tam těžké nehody. Samozřejmě mi vadí také zchátralé památky.

Radek Pernica (ředitel kina, 41 let, Mladkov)Zdroj: archiv DeníkuRadek Pernica

ředitel kina, 41 let, Mladkov

Nemyslím si, že okres Blansko trpí zásadní a výjimečnou ostudou, kterou kdybychom odstranili, tak to zde bude skvělé. Tím je to možná horší. Je tu celá řada více či méně neutěšených věcí. Řekl bych, že okres Blansko i jeho dvě největší města tak nějak zaostávají a to nemyslím jen dopravním napojením, moderní architekturou nebo něčím podobně technickým. Myslím, že Blanensko celkově nereaguje na moderní společnost 21. století.