Během roku se jich tam v několika turnusech vystřídá přibližně osm set. Vzhledem k léčebným kůrám je jejich výuka upravena a má jiný řád.

Vedení Ostrova již delší dobou jedná s krajskými zastupiteli o sloučení obou škol, které by přešly pod společnou hlavičku a správu městyse. „Návrh kraji počítá s tím, že základní škola při dětské léčebně dál bude fungovat v odděleném křídle a ve stejném režimu jako doposud. Stejně tak její zaměstnanci. Žádné propouštění. Jde jen o administrativní krok,“ upřesnil ředitel Základní a Mateřské školy Ostrov u Macochy Karel Hasoň. Podle něj k případnému sloučení nedojde dříve než v lednu příštího roku. Jestli vůbec.

Proti sloučení ostrovských škol má totiž velké výhrady ředitelka základní školy při dětské léčebně Lenka Podsedníková. „Sloučení škol je nesmysl. Každá má jiné zaměření a hlavně režim. Nevěřím, že by to i podle navrhované koncepce mohlo fungovat. Naše škola by určitě ztratila své postavení. A pro městys by to byla velká finanční zátěž. Podle mého je problém v tom, že do ostrovské školy dochází stále méně dětí. Sloučením by získala silnější pozici. Jenže za jakou cenu?“ řekla Podsedníková.

Kraj vyčkává

Jasněji by mělo být po čtvrtečním jednání ostrovského zastupitelstva. Na jeho rozhodnutí čekají i na krajském úřadě. „Návrh na sloučení škol byla iniciativa vedení obce. Nabídli se, že by školu při dětské léčebně vzali pod sebe stejně jako výuku a učitele. Každopádně zatím žádné oficiální rozhodnutí nepadlo. Původně se zvažovalo, že by se školy sloučily už k prvnímu září letošního roku, ale to je nyní nereálné,“ řekla vedoucí odboru školství krajského úřadu Jihomoravského kraje Hana Poláková.

Vyjádření starosty Ostrova u Macochy Františka Pernici se redakci Blanenského deníku Rovnost ve středu nepodařilo získat.

Podle ředitele ostrovské základní školy Karla Hasoně je důvodů ke sloučení několik. Například aby vedle sebe nefungovaly dvě školy s překrývajícím se zaměřením. A také nová koncepce Jihomoravského kraje, jejímž cílem je upravit školskou soustavu podle současných požadavků a aktuálních podmínek v kraji. „Ve škole jsem na místo ředitele nastoupil až v únoru a to už se s krajem jednalo. Sloučení škol se dá zvládnout. Otázkou zůstává, jak jednání dopadnou,“ dodal Hasoň.

Téma sloučení ostrovských škol zneklidnilo také některé lidí v obci. „Ostrovem šly zprávy, že se rodiče bojí, aby jejich zdravé děti v lavicích neseděly s nemocnými. Báli se, že by je děti z léčebny mohly nakazit. Je to absurdní. Astma není nakažlivé. Navíc by se děti z léčebny s ostatními nepotkaly. Mají jiný režim výuky a také by se učily v jiném křídle areálu. Tak jako dosud,“ doplnil ředitel školy.

Jeho slova o zbytečné panice potvrdil i primář dětské léčebny v Ostrově Pavel Slavík. „Obavy rodičů, že dítě které má astma, může nakazit zdravého spolužáka, jsou zbytečné. Astma není nakažlivé. Maximálně od dětí v léčebně může spolužák chytit rýmu nebo chřipku, ale to samé platí i naopak,“ dodal Slavík.