Pochování basy, setnutí kohouta, soud s kobylou a její poprava. Zakončení oslavy ostatků má tradičně různé podoby. Začátek oslav ale zůstává stejný. Průvod masopustních masek zve všechny sousedy na večerní zábavu, kde se symbolicky vypořádají s uplynulým rokem. „Podle křesťanské tradice končí po ostatcích hlučné radovánky a lidé drží po čtyřicet dní půst. Až do Velikonoc nesmějí jíst žádné maso,“ vysvětluje kněz křtinského kostela Tomáš Prnka.

Víkendové oslavy chystá hned několik městských částí na Blanensku. „Průvod masopustních masek odstartuje v sobotu v poledne ze středu vesnice a půjde od chalupy k chalupě. Večer zakončíme oslavy ostatků v kulturním domě pochováním basy,“ uvedla Jiřina Daňková, která se podílí na organizování oslav v Kladrubech.

Masopustní průvod projde ve stejný den také Mezeříčkem v Letovicích. „Máme připraveno asi dvacet masek. Začátek by měl být už ráno v devět hodin. Na večerní zábavě bude k vidění soud s kobylou, kterou na závěr popravíme,“ řekla účastnice průvodu Eva Hejlová.

Oslavy se na tento den chystají i v okolí Blanska. Na účast jejich si poslední tři roky nemůžou stěžovat na Těchově. „Kolem pětatřiceti masek můžete vidět v průvodu mezi, který v odpoledních hodinách prochází obcí. Od sedmé bude v kulturním domě připravené posezení s hudbou, kde zvolíme tu nejvtipnější masku. Nachystanou máme i tombolu se sladkými cenami,“ uvedl starosta sboru těchovských hasičů Pavel Bezděk a prozradil, že hlavní cenou je již tradičně dort.

Oslavy ostatků je možné mimo jiné navštívit na Obůrce u Blanska, v městysu Jedovnice a v obci Rudice.