Na definitivní rozhodnutí, na kterou školu pošlou začátkem března přihlášku, mají současní žáci devátých ročníků ještě času dost. Na získání přehledu, jaké obory jsou letos k dispozici, je ale čas nejvyšší. „Je dobré, že se taková burza koná. Řekli nám tu, kde je která škola a některé věci ke studiu," shodly se na hodnocení Barbora Mazalová a Kristýna Kramárová z devátého ročníku jedné z blanenských základních škol.

Přitom obě mají už celkem jasno, kam by se chtěly hlásit. „Láká mě veterina a tu nabízí střední škola v Boskovicích. Od mala mám ráda zvířata a chtěla bych s nimi zůstat v kontaktu," usmívala se Kristýna. Její spolužačka Barbora uvažuje o dráze ve zdravotnictví. „Chci na nějakou zdravotní školu, buď tady v Blansku, nebo někde v Brně," řekla.

Do lavic středních škol ještě stále usedají slabší populační ročníky a zájem tedy je o každého studenta. „My naštěstí máme třídy naplněné, ale za každého studenta jsme rádi. Zvláště za kluky, už dávno totiž neplatí, že jsme jen dívčí školou," uvedl Michal Pernica ze Střední pedagogické školy v Boskovicích.

Pedák i pro kluky

Největší zájem dlouhodobě trvá o obor předškolní pedagogiky, ale sílí i o pedagogické lyceum. Na něm si uchazeči cení například toho, že už od druhého ročníku si vybírají specializaci. A právě kluky táhne možnost zaměření na tělesnou výchovu. Letos na burze Pernicu příjemně překvapilo, že mezi dotazy žáků zaznívají nejen otázky na studium samotné, ale víc i na další uplatnění po maturitě.

Důraz na technické a umělecké zaměření kladou v Letovicích. „Výhodou u nás je provázanost maturitních a učebních oborů. Po vyučení truhlářem je možné doplnit si maturitu v oboru nábytkář, ale jde to i naopak. Podobně je to i mezi zaměřením na pozemní stavby a oborem zedník," uvedla Hana Dostálová, která působí na Masarykově střední škole v Letovicích. K nabízeným oborům od příštího roku přibydou dva nové. „Kraj nám povolil obor prodavačka, jako třetí umělecký obor od příštího školního roku zavádíme uměleckořemeslné zpracování keramiky," doplnila Dostálová.

Možnost představit studium zúčastněné školy vítaly. „Burzu vnímáme jako zásadní událost, kde se škola může prezentovat a oslovit potencionální studenty. Nejvíce si vážíme osobního kontaktu. Při něm lze mnohé vysvětlit nebo odpovědět na konkrétní dotazy," ocenil Ondřej Bláha u stánku Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku.

A právě upozornit na určitou školu, na zajímavý obor, na různé možnosti a novinky studia, to je cíl akce. Letos se na burze představilo dvaatřicet škol. „Přednost mají školy z regionu, ty sem mají přístup všechny. Z širšího okolí pak zveme takové, aby nekonkurovaly těm zdejším, ale nabídku oborů rozšířily. Tak tu například je možné najít školu vinařskou z Valtic, ale i pivařskou z Litovle, dvě školy zahradnické, lesnickou, poštovní, ale třeba i více ekonomických škol – jednu se zaměřením na ekonomiku, druhou na právo. Jsme také rádi, že letos nově přijeli brněnští zástupci Střední školy F. D. Roosevelta, která nabízí vzdělání pro tělesně postižené," prozradila Lea Stejskalová z blanenského kulturního střediska, které před dvěma lety převzalo pořádání burzy místo obchodní akademie.

ANDREA ŠRÁMKOVÁ