Silvestrovský výšlap na rozhlednu Podvrší u Veselice se konal už po třinácté. Otevřeno měla rozhledna poslední den v roce od deseti hodin dopoledne. „Počasí vyšlo, lidí přišlo dost, zelňačky, punče i čaje máme dostatek, takže jsme s letošní akcí spokojení," zhodnotil Miloslav Novotný, starosta Vavřince, ke kterému Veselice patří.

Rekordní počet návštěvníků přivítalo poslední den v roce letní kino v Boskovicích. „Za tu dobu, co mají organizování této akce na starosti Kulturní zařízení města Boskovice, se tu tentokrát sešlo určitě nejvíce lidí. Odhadem okolo tisíce," vyčíslil ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář.

První miminko

Na programu bylo promítání pásma pohádek, na zahřátí byl připravený horký čaj a svařené víno a večer završil tradiční ohňostroj.

Promítání pohádek a ohňostroj přilákaly do boskovického letního kina i paní Šárku z Boskovic s rodinou. „Chodíme sem každý rok, byla nám trošku zima, ale moc se nám celá akce i ohňostroj líbily," pochvalovala si žena.

Ohňostrojem přivítali nový rok například i Letovičtí na tamním Masarykově náměstí. V Adamově zase poslední den v roce lidé trávili například na bruslích.

Na příchod roku 2015 rozhodně nezapomenou Marie Štaudová a Petr Švarc z Olešnice. Jsou totiž rodiči prvního letošního miminka narozeného na Blanensku. Na svět přišel malý Petr Švarc na Nový rok v jednu hodinu a třicet šest minut odpoledne v Nemocnici Boskovice. „Petřík měří dvaapadesát centimetrů a váží tři tisíce šest set padesát gramů. S tím, že to bude první miminko roku na Blanensku, jsme určitě nepočítali, termín porodu jsem měla pátého nebo šestého ledna," řekla novopečená maminka s tím, že Petřík je jejich prvorozený syn.

Čtyři výjezdy

Nejen veselé události jsou ale spojené s oslavami příchodu nového roku. Například pro jihomoravské hasiče byla letošní noc z jednatřicátého prosince na prvního ledna nejpernější za poslední roky. „Hasiči vyjížděli k rekordnímu počtu událostí. Nejednalo se však o závažné případy. Podle statistiky vyjížděli hasiči na jihu Moravy za posledních pět let o silvestrovské noci průměrně k dvanácti událostem. Letos ve stejné době vyjeli k šestadvaceti zásahům," vyčíslil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že na Blanensku zasahovali hasiči mezi osmou hodinou večerní a čtvrtou hodinou ranní celkem čtyřikrát. Jednalo se o požár kontejneru a hromady krabic v Boskovicích, požár odpadu u odpadkového koše v Blansku a dvou plastových kontejnerů ve Světlé.

O práci o silvestrovské noci neměli nouzi ani zdravotničtí záchranáři. „V celém Jihomoravském kraji jsme od šesti hodin večer do šesti hodin ráno vyjížděli ke sto padesáti třem událostem. V sedmi případech se jednalo o zranění po manipulaci s pyrotechnikou. Na Blanensku jsme takový případ řešili jeden, a to ve Velkých Opatovicích, kde muži způsobila pyrotechnika poranění ruky. Jednalo se ale spíše o lehčí zranění, jako jsou pohmožděniny. Muže jsme převezli na ošetření do boskovické nemocnice. U ostatních výjezdů šlo o běžné případy, které nesouvisely s oslavami Silvestra. Neřešili jsme ani žádnou autonehodu," popsala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Z pohledu policistů se oslavy Silvestra na Blanensku tentokrát obešly bez komplikací. „Podle sloužících policistů byla silvestrovská služba srovnatelná se službami v běžný všední den," uvedl policejní mluvčí Petr Nečesánek.