„Máme nový obecní symbol a podařilo se nám od základu opravit podlahu a elektrické vedení v kulturním domě,“ vysvětlil starosta obce Ivo Dvořáček.

Celou opravu podlahy museli radní zaplatit z obecní pokladny. „Žádali jsme o dotaci, ale byli jsme neúspěšní. Zatím nemáme všechny faktury, ale orientační částka je kolem šesti set tisíc korun,“ přiblížil Dvořáček.

Slavnostní žehnání obecních symbolů chystají na tento víkend. Dnes country hudba podbarví posezení u táboráku s ukázkou vojenské techniky. Jak dopadla oprava podlahy, uvidí zájemci v sobotu. „Ve čtyři odpoledne otevřeme kulturní dům k nahlédnutí a zpestříme to promítáním dokumentů ze života obce,“ přiblížil Dvořáček. Slavnostní ohňostroj chystají radní na desátou hodinu večerní.

Neděle bude patřit novému obecnímu znaku a praporu. „Největší zásluhu na podobě symbolu má místostarosta Stanislav Michal, který je jeho tvůrcem. Vybrali jsme jej ze čtyř návrhů,“ dodal Dvořáček.

Díky zálibě místostarosty se Nýrov řadí k obcím, které svůj znak už mají. „Ve znaku máme stříbrnou lilii, která znázorňuje Pannu Marii, dvě růže jsou symbolem tamní krajiny,“ přiblížil Stanislav Michal a dodal, že vycházel z obecní pečeti, kterou obec měla od poloviny osmnáctého století.

Oslavy odstartuje v půl desáté mše svatá s žehnáním obecních symbolů ve farním kostele v Sebranicích. I v neděli bude k nahlédnutí kulturní dům a lidé ještě můžou nakouknout do hasičské zbrojnice. „Oslavy ukončí vystoupení mažoretek a kunštátské taneční skupiny,“ doplnil starosta.