Například v Domově pro seniory v Černé Hoře mají nyní smlouvu o dobrovolnictví podepsanou se dvěma lidmi. „O dobrovolnictví není příliš velký zájem, a to ani v této předvánoční době. Nejspíš je to kvůli tomu, že lidé na to nemají moc času. Naši klienti ale setkávání s lidmi z venku vítají. Je to pro ně zpestření," řekla koordinátorka dobrovolnictví Domova pro seniory v Černé Hoře Denisa Kvapilová.

Podle ní je řada oblastí, se kterými mohou dobrovolníci pomáhat. „Mohou se jít s našimi klienty projít, pomáhat jim v aktivizačních činnostech, s obědy a podobně," vyjmenovala Kvapilová.

Podobně je to například i v Blansku. „V oblasti dobrovolnictví zatím nejsme tak úspěšní, jak bychom si představovali. Nyní k nám chodí asi dva nebo tři dobrovolníci. Jsou to většinou studenti, kterým se tato činnost potom hodí například do přihlášky na vysokou školu a podobně. V příštím roce se chceme této oblasti ale intenzivně věnovat. Podle mě je totiž velký potenciál v seniorech mladšího věku, kteří se například cítí doma nevyužití," vysvětlila ředitelka Senior centra Blansko Lenka Dražilová.

Pomoci mohou podle ní dobrovolníci v čemkoli. „Stačí, když přijdou a popovídají si s našimi klienty, přečtou jim knížku a vyplní tím jejich volný čas. Ne každý náš klient o to má zájem, ale je tady také spousta těch, kteří jsou osamocení a jsou za kontakt s lidmi vděční," řekla Dražilová.

Čas v Senior centru ale důchodcům zpestřují například děti z mateřských a základních škol. „Spolupracujeme s různými školami a školkami po celý rok. Děti si nacvičí nějaké vystoupení a přijdou ho sem předvést. To je běžná praxe, zejména v tomto předvánočním období. Z dětí mají naši klienti vždycky radost," přiblížila Dražilová.

Ani v Domově pro seniory v Letovicích dobrovolníci frontu nestojí. „Nikdy jsme nezažili žádný boom zájmu o dobrovolnictví. Snažili jsme se dělat osvětu mezi lidmi v Letovicích, roznášeli jsme letáky do čekáren lékařů, na setkání městského klubu důchodců a podobně, ale velký zájem zde nikdy nebyl," řekl ředitel Centra sociálních služeb města Letovice Ivo Kubín s tím, že několik dobrovolníků bylo mezi studenty biskupského gymnázia.

„Potom ale školu zrušili, takže teď máme tak jednoho nebo dva dobrovolníky, což je velmi málo," uvedl Kubín. Podle něj však nyní projevilo zájem o dobrovolnictví několik studentů z Masarykovy střední školy Letovice.

I dobrovolnictví má svá pravidla. „Musíme s dobrovolníkem sepsat smlouvu s tím, že za tuto aktivitu nesmí pobírat odměnu," řekl Kubín.

O něco víc dobrovolníků se zapojuje do péče o důchodce v Městské správě sociálních služeb v Boskovicích. „Pravidelně za klienty dochází členky Unie katolických žen a kromě nich máme evidovaných do deseti dalších dobrovolníků. Každý z nich má nějakou konkrétní aktivitu, kterou s klienty dělá," řekla ředitelka Městské správy sociálních služeb v Boskovicích Marie Sáňková.

Jednou ze stálých dobrovolnic v Boskovicích je například pětasedmdesátiletá Daniela Meluzínová z Boskovic. „V domově důchodců vedu hodiny zdravého životního stylu a jógy. V tomto cvičení jde o to, aby si lidé uvědomili, že pracovat se svým tělem mohou v každém věku. Pomocí cvičení, masáží a různého protahování své tělo mohou aktivovat," popsala cvičitelka.

Dobrovolnictví se věnuje už sedm let. „Zjistila jsem, že staří lidé na toto cvičení velmi dobře reagují a dovedou mi moji snahu emočně vracet. To mě nesmírně obohacuje a naplňuje," dodala Meluzínová.

Dobrovolníci chodí pomáhat i do Sociálních služeb Šebetov. „Stálé dobrovolníky máme nyní asi čtyři. Někteří klienti se na ně opravdu těší. Každý z dobrovolníků má své vybrané klienty, za kterými chodí pravidelně. Například si spolu povídají. Řada našich obyvatel totiž nemá rodinu a dobrovolníci jim tento kontakt mohou částečně nahradit," vysvětlila ředitelka zařízení Zdeňka Vašíčková.