První z ornamentů leží vytlačený do obilí asi čtyři sta metrů od státní silnice I/43. „Když jsem jel minulý týden ve středu na kole po silnici blízko u Skalice nad Svitavou, uviděl jsem uprostřed obilného pole ornament. Byl kousek nad rybníkem v místě, kde se zvedá pole směrem k Brnu,“ řekl Martin Roháček. Ten se na místo vrátil o dva dny později, aby si kruh vyfotil. Cestičky vyšlapané k obrazci tam podle něj v ten den nebyly. „Posledních asi šedesát metrů jsem bohužel musel projít stojícím obilím. Předtím jsem ale využíval úzkých vyjetých kolejí od postřikovačů, abych neudělal zemědělcům škodu,“ uvedl mladík. Když stanul přímo v obrazci, rozhodl se jej změřit. Průměr dokonale pravidelného kruhu měří dvaatřicet Roháčkových kroků.

Student upozornil i na to, že podobný kruh vznikl ve stejnou dobu také v poli u Rozseče nad Kunštátem. „Toto místo je ze Skalice vzdálené vzdušnou čarou asi deset kilometrů směrem západním,“ podotkl Roháček s tím, že vznik těchto znaků zůstává většinou záhadou.

Kamil Vystavěl z Okresní agrární komory se dosud s podobnou záležitostí na Blanensku nesetkal. Podle něj mají obrazce na svědomí obyčejní smrtelníci. „O kruhu v pšenici u Skalice vím. Je to lumpárna. Můj známý projížděl minulou sobotu zrovna okolo a v kopečku u rybníka si všiml dvou zaparkovaných aut. Pak viděl asi devět lidí, jak šlapou v obilí,“ popsal Vystavěl. Podle Roháčka však byl záhadný kruh v obilí u Skalice již od středy.

Pokud jej přece jen vyšlapali lidé, způsobili tak škodu na cizím majetku. „Zadupaná pšenice se totiž nedá sklidit,“ upozornil za zemědělce Vystavěl.