Společnost Liška Group koupila výškový dům od města Blanska v roce 2008. Budova měla být o dvě patra vyšší a její prostory měly sloužit jako obchody i byty. Spodní část Wanklova náměstí měla obejmout nová dvoupodlažní stavba. Na pozemku, který stále patří soudu, měl stát čtyřpodlažní parkovací dům. To vše do konce roku 2010. Tuto smlouvu s městem ale Liška nedodrží, přestože o osudu domu mělo už loni v srpnu rozhodnout ministerstvo financí. „Místo rozhodnutí ale chtěli zaslat chybějící podklady, které souvisí s vlastnictvím budovy. Nešlo ale o dokumenty, které bychom opomněli dodat my,“ přiblížil Liška s tím, že jeho právník s pracovníky okresního soudu dali potřebný materiál dohromady a před čtrnácti dny jej poslali na adresu ministerstva spravedlnosti. Právě to pozemek spravuje.

Liškova slova potvrdila tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. „Musíme striktně dodržovat zákon o majetku. Loni v únoru jsme tedy podstoupili ministerstvu financí žádost o převod pozemku. V srpnu si ale vyžádali další podklady, které chyběly,“ nastínila Zinke s tím, že nebyly dodrženy zákonné podmínky a proto se nemůže převod uskutečnit. Doplňující dokumenty dorazily na ministerstvo spravedlnosti z okresního soudu v Blansku. Nyní papíry míří na ministerstvo financí. „Nedokážeme tedy odhadnout, kdy k převodu majetku dojde,“ upozornila Zinke.

Liška už před časem stopnul jednání s těmi, kteří měli o prostory ve výškáči zájem. „Vždy jim řekneme, že stavba bude hotová za rok, potom za další. Nepůsobíme tedy důvěryhodně. Nic jiného nám ale nezbývá. Dokud není pozemek v našem majetku, nemůžeme žádat o stavební povolení,“ mrzí Lišku. Podle něj jsou hotové všechny demoliční práce. Budova je připravená na rekonstrukci. V jejím přízemí nyní funguje herna.

Zpoždění prací Liškovy plány nezmění

Smlouva s městem zní jasně. Jestli nebude stavba hotová do konce roku 2010, zaplatí její majitel pokutu tři miliony korun. „Liška Group má možnost požádat o prodloužení termínu. Musí uvést délku časového skluzu a důvody, proč k němu došlo. Pokud shledáme, že situaci majitel nemohl ovlivnit, odklad schválíme,“ nastínil další scénář místostarosta Blanska Lubomír Toufar. Tomu se nezamlouvá, že opravy skončily na mrtvém bodě. „Máme ve městě třeba problémy s parkováním aut. Ty by byly vyřešeny právě díky parkovacímu domu u výškáče,“ dodal Toufar.

Právě garážová stavba by měla stát na posledním nevykoupeném místě. To se nachází naproti bývalé poště a přiléhá k budově.

Výšková budova ležící ve středu města byla ve špatném stavu. Její demolice by ale Blanenské vyšla na obrosvkou sumu peněz. Rozhodli se ji tedy nabídnout k prodeji. U zastupitelů vyhrála se svým projektem právě Liška Group.