Na silnicích udělali také nový asfaltový povrch a chodníky. S pracemi v těchto dnech finišují. Řidiči touto částí města nejezdí už od srpna. Uzavírka končí 16. prosince.

Blanenští opravili část Masarykovy ulice už před dvěma lety. Úsek od kruhového objezdu v centru města a pod tamním kinem. Další rekonstrukci měli v plánu rok nato. „Jenže kamerové zkoušky odhalily, že kanalizace a vodovod v dalším úseku Masarykovy ulice jsou v havarijním stavu. Proto se současně s opravou povrchu silnice a novými chodníky, které byly v režii města, udělala také nová kanalizace a vodovody. To byla investice Svazku vodovodů a kanalizací města a obcí okresu Blansko," uvedl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Nová kanalizace

Dodal, že dělníci vyměnili bezmála tři sta metrů litinového vodovodního potrubí, namontovali nový hydrant a také vyměnili a přepojili staré ocelové přípojky na nové. „Vyměnily se i staré armatury, stejně jako asi pět set metrů starých betonových kanálů. To vše asi za šest a půl milionu korun," upřesnil Crha.

Za dalších pět a půl milionu korun nechali Blanenští opravit necelých čtyři sta metrů dlouhý silniční úsek. A také udělali nový záliv pro autobusovou zastávku. Opravené jsou i chodníky.

S nimi však nejsou někteří lidé, kteří v ulici bydlí, spokojení. „Silnice je opravená pěkně. Ale nevím, proč neodfrézovali také starý asfalt aspoň o třicet centimetrů. Takto je vozovka i chodníky mnohem výš než dřív. Chodník k naší brance je teď strašně příkrý. Nejhorší je to na rohu s ulicí Těchovská. Tam je to teď tak prudké, že až napadne sníh, tak to bude na zlomení nohy," myslí si Rudolf Lakota z Masarykovy ulice.

Podobně to vidí i jeho sousedka Miloslava Krejčí. „K brance mi mohli dát alespoň protiskluzové dlaždice. Minulý týden, jak napadl sníh, jsem myslela, že jak vyjdu z domu, tak se zabiju," dodala žena.

Milana Slouku z odboru komunální údržby na blanenské radnici reakce lidí na nové chodníky překvapila. „Rozumím tomu, že kolem silnice jsou v úseku, který se opravuje, desítky různých majitelů nemovitostí a mají připomínky. Ale proč si někteří stěžují, až když je skoro vše hotovo? To nechápu. Po stavbě se pohybuje projektant i lidé z města. Místní mohli zajít na úřad a vyřešit to," poznamenal Slouka.

Zároveň dodal, že o příliš prudké přístupové cestě k domu, o které mluvil Rudolf Lakota, ví. „Část chodníku se tam ještě bude co nejdřív předělávat," dodal Slouka.

Podle Lakoty už dělníci v úterý odpoledne část dlaždic před jeho domem vytrhali, odhrabali několik koleček zeminy a znovu dlažbu položili. „Moc to ale nepomohlo. Už se s tím asi nic moc dělat nedá. Měl se prostě odfrézovat původní asfalt na silnici," uzavřel muž.

Opravy nekončí

V budoucnu chtějí Blanenští opravit ještě poslední část Masarykovy ulice. Od křižovatky s ulicí Těchovská až po sjezd na ulici Svitavskou. Příští rok to ale nebude.

Pravděpodobně až za dva roky. „Příští rok jsme dali přednost třem větším projektům, z nichž dva jsou v režii kraje. Jedná se o průtah Lažánkami, kde musíme udělat chodníky. Silnici opraví kraj. To samé nás čeká při opravě průtahu městem v ulici Svitavská a Poříčí. Tam kromě chodníků opravíme také most na Sportovní ostrov, který je ve špatném stavu," upřesnil blanenský místostarosta Jiří Crha.

Třetí velkou investiční akcí v Blansku pak bude stavba parkoviště u vlakového nádraží.