Od červencového převodu pod město si slibují hlavně ušetření statisícových částek měsíčně za provoz. V hodnocení toho, zda se to daří nebo ne, jsou však zatím opatrné. Prý je ještě moc brzy.

Po převodu pod město dlouho volaly všechny tři největší blanenské kluby ASK, TJ ČKD a FK APOS. Tímto krokem totiž ročně ušetří výdaje na provoz v řádech miliónů korun. „Na náklady sportovišť, která máme od července nově ve správě, město ročně dá asi dva a půl miliónu korun,“ upřesnil Radek Snopek ze Služeb Blansko, které sportoviště provozují.

Zda si kluby polepšily nebo ne, ale zatím vesměs komentovat nechtějí. „Je ještě brzy na závěry, jestli nám převod sportovišť prospěl nebo ne. Vědět to budeme až na konci roku,“ tvrdí předseda ASK Blansko Josef Vrba.

Ceník pro Blansko

Ve fotbalovém klubu jsou optimističtější. „Podle předběžných propočtů je převod pro nás určitě lepší. Analýzu bychom ale měli udělat až po delší době a ne teď, kdy se vlastně ještě pořádně nic neděje,“ řekl sekretář FK Apos Hynek Jarůšek.

Město převzalo od klubů jejich sportoviště a navíc jim ještě dotuje i pronájem. „Není možné udělat dva ceníky, zvlášť pro blanenské a mimoblanenské sportovce. Takže jsme se rozhodli podpořit místní kluby a vrátit jim tři čtvrtiny z nákladové částky za provoz,“ vysvětlil místostarosta Blanska Jiří Crha. Nákladová částka zahrnuje všechny výdaje na provoz sportoviště, tedy nejenom energie, ale třeba i platy zaměstnanců. Za druhé pololetí tohoto roku tak vyplatí asi milion tři sta tisíc korun.

Výši nájemného si kluby docela pochvalují. „Samozřejmě bychom chtěli co nejnižší nájemné, ale jsme spokojení, protože teď je to pro nás rozhodně výhodnější než dřívější placení kompletních nákladů,“ připustil Jarůšek.

Kluby také doufají, že se sportoviště dočkají i postupných oprav. Podle Jarůška zatím nejsou problémy s drobnými opravami. Radnice však už dříve naznačila, že na rozsáhlé opravy zatím nejsou peníze. „Budeme se snažit každý rok něco nějakým způsobem opravit, ale město nemá prostředky, aby skokově opravilo všechna sportoviště,“ podotkl místostarosta Crha.

Na opravy letos těžko shání peníze i provozovatel sportovišť, tedy Služby Blansko. „Mysleli jsme, že by se část oprav mohla zaplatit z výnosů letní sezóny v blanenském aquaparku. Ale protože nebylo pořádné léto, aquapark nevydělával. V tržbách máme propad až tři čtvrtě miliónu korun,“ povzdychl si Snopek.

Snopek dodal, že zatím alespoň sepisuje seznam oprav na příští rok. Ten musí do konce září odevzdat na radnici, aby jej radní mohli zahrnout do rozpočtu. „Opravy jsme rozdělili do dvou kategorií, na havarijní a ty ostatní, které bychom do budoucna neměli vynechat, ale zase tolik se na ně nespěchá,“ poznamenal Snopek. Ubezpečil však, že žádná budova z uvedených sportovišť není v havarijním stavu natolik, aby se musela zavřít.

Zatím jen střecha

Letos už tedy žádné velké opravy na sportoviště nejspíš nečekají. Výjimkou je jen fotbalový stadion v ulici Údolní. „Zjistili jsme, že při každém dešti zatéká do kabin. Musíme to opravit do zimy. Naštěstí město našlo sto padesát tisíc, které na opravu uvolní, ale pořád je to málo. Zbytek musíme nějak sehnat. Varianty oprav jsou prozatím tři. Nejdražší je za dva stě padesát tisíc korun,“ řekl Jarůšek

V klubu ČKD zase řeší přístavbu tamní sportovní haly. „Už delší dobu chceme dodělat hlediště ve sportovní hale v Údolní ulici. Projekt na hlediště už byl hotový před převodem, snad to tedy zvládneme v nejbližších letech. Nejlépe ještě za současného zastupitelstva,“ doufá Michal Souček z ČKD.

Pod město v létě přešla téměř všechna sportoviště tří největších blanenských sportovních klubů. Sportovní haly, stadiony, kurty nebo i kuželna. Zbývá jen atletická dráha. Na její výstavbu totiž dostal klub ASK dotaci od státu a stále běží lhůta, ve které dráhu převést nemůže. „Předpokládá se ale, že rovněž přejde pod město, jakmile tato lhůta vyprší. Myslím si, že to bude tak za tři roky,“ poznamenal Snopek.

ANETA NEJEZOVÁ