Podle starosty má vše stát více než čtyři sta tisíc korun, polovinu nákladů pokryje dotace, druhou zaplatí obec z rozpočtu.

Peníze na podobné projekty každý rok rozděluje Jihomoravský kraj obcím, kde žije nanejvýš tři tisíce obyvatel, aby jim pomohl v jejich rozvoji.

Letos na jih Moravy putovalo padesát milionů korun. Na Blanensko z nich směřovalo necelých dvanáct milionů. V Deštné dostali dotace už podruhé. „Loni v létě jsme udělali nové záchody v mateřské školce. Díky penězům z kraje teď máme opravdu krásné umývárny," je spokojená ředitelka školy Božena Nečasová.

Kulturní dům v Kněževsi

V Deštné nejsou jediní z Blanenska, kdo dotace na rozvoj venkova využijí. V Kněževsi například opraví tamní kulturní dům. „Budova už je v poměrně havarijním stavu. Třeba vstupní dveře si sedly a dřou o podlahu. Ta je zase prožraná od červotočů," popsal starosta z Kněževsi Vladimír Vodák.

Oprava se tak bude týkat hlavně vnitřní části domu a měla by stát kolem tří set tisíc korun. „Práce zahájíme v květnu a budeme v nich pokračovat až do podzimu," upřesnil Vodák.

Dodal, že polovinu oprav pokryjí dotace z kraje. „Jsme za to moc rádi. Kdybychom peníze nedostali, určitě by to bylo složitější a museli bychom omezit jiné výdaje z našeho rozpočtu," uzavřel místní starosta.

GABRIELA CHLUPOVÁ