Prvopočátky výstavby průtahu se datují až k roku 2003. Hotové už jsou dvě etapy výstavby, třetí se odkládá. „Teprve loni se podařilo majetkoprávně vypořádat pozemky pod stavbou na čtvrtou etapu,“ vysvětlila Synakieviczová.

Další část průtahu podle starostky ulehčí od aut většině ulic v Rájci-Jestřebí. „Doprava z centra se dostane zcela mimo,“ konstatovala.

Na Vyškovsku začnou silničáři v tomto roce řešit dopravní problémy v Dětkovicích. Obec leží jen čtyři kilometry od dálnice D1 a protíná ji silnice druhé třídy, která vede těsně kolem obytných domů. „To je v kombinaci se silným provozem kamionů vyhýbajícím se mýtu pro místní velmi nepříjemné,“ poukázal starosta Jan Vrána.

Plány silničářů
• Letos se silničáři na Vyškovsku pustí do rekonstrukce průtahu Dětkovicemi a přestavby mostu v Bučovicích.
• Na schválení dalších velkých projektů se stále čeká.
• Na Blanensku mají v plánu hlavně další etapu výstavby průtahu Rájcem-Jestřebí.

Letos se to po letech problémů změní. Silničáři chystají rekonstrukci 900 metrů průtahu. „Spolu s tím zajistíme výstavbu chodníku přes celou vesnici,“ sdělil Vrána.

Začít s rekonstrukcí se má podle odhadů už v červnu. „Předpokládáme, že trvat bude do září,“ zmínil za vyškovské silničáře Richard Pokorný. Opravy v Dětkovicích vyjdou na patnáct a půl milionu korun.

Další letošní investicí na Vyškovsku je přestavba mostu v Bučovicích na silnici k Mouřínovu, práce tam vyjdou na víc jak jedenáct milionů korun. „Most je ve velmi špatném stavu. S pracemi chceme začít v březnu, dokončení plánujeme na září,“ sdělil Pokorný.

Zatímco loni na Vyškovsku silničáři pracovali na stamilionových rekonstrukcích cest, letos se chtějí věnovat hlavně přípravě dalších větších akcí. Patří k nim například oprava silnice mezi Bohdalicemi a Nesovicemi. „Loňská rušná stavební sezona totiž takřka vyprázdnila zásobníky předpřipravených staveb,“ poznamenala krajská mluvčí Brindzáková. Ujistila však, že je letos na Vyškovsku v plánu celá série menších stavebních prací na silnicích.

I na Blanensku kraj letos počítá s dalšími investicemi. „Dokončíme rekonstrukci mostu a průtahu Křtěnovem i práce na první stavbě průtahu Olešnicí,“ nastínila.