„Uděláme kompletní venkovní hydroizolační systém s drenáží i vnitřní sanování. To zahrnuje injektování stavebních konstrukcí. Sanování je opravdu nutné, spodní stavba je na hranici uživatelnosti, dokazují to zejména prostory pro herce a zázemí jeviště,“ informoval Lukáš Císař ze společnosti Kaiserbau, která rekonstrukci provede.

Jitka Hulalová bydlí v Jedovnicích na Blanensku a ve Zlíně studuje na Univerzitě Tomáše Bati obor všeobecná sestra. Při koronavirové epidemii je škola zavřená, ale třiadvacetiletá studentka vypomáhá v tamní nemocnici. FOTO: ARCHIV JITKY HULALOVÁ
Zaskakuje za sanitářky v nemocnici. Nákazy se nebojím, říká studentka z Jedovnic

Pod budovou se sbíhají podzemní prameny ze Žižkovy ulice a vlhkost vzlíná do stavby. Část přípravných prací firma provedla za provozu už loni na podzim. Odvlhčení se dočkaly prostory garáží a vnitřního atria.

Nyní přijdou na řadu obvodové zdi i vnitřní prostory Dělnického domu. „Odvlhčovací práce doplní oprava podlahy pódia hlavního sálu a nové schodiště do prostoru pod pódiem. Na řadu přijde i rekonstrukce místností šaten pro účinkující a terénní úpravy zejména z pozemku Okresního soudu,“ doplnil úředník blanenského investičního odboru Jiří Svoboda.

Ilustrační foto
Hasiči a policie v akci: velký požár v Brťově a nehoda se zraněním v Boskovicích

Částečně se opraví také elektroinstalace. Vše má stát přes šest milionů korun. Velkou neznámou jsou však podle zástupců města sanační práce. Jejich rozsah se bude odvíjet od skutečně zjištěného stavu budovy po odkrytí zeminy.

V Blansku opraví Dělnický dům. Léta ho ničí vlhkost.Zdroj: archiv města BlanskaPůvodně se měli do oprav dělníci pustit až v červnu, nakonec nastoupili o šest týdnů dřív. Hotovo má být do konce srpna. „Chtěli jsme využít toho, že Dělnický dům je aktuálně pro veřejnost uzavřený. Jsme moc rádi, že se podařilo rekonstrukci zahájit dříve. Díky tomu si budou moci pořadatelé zrušených kulturních akcí naplánovat náhradní termín už na září,“ vysvětlil starosta Blanska Jiří Crha.

Jednou z nich je koncert slovenské kapely Horkýže slíže. Ten v březnu kvůli epidemii koronaviru pořadatelé přesunuli na jiný termín. „Koncert jsme přesunuli na pětadvacátého září do boskovické sokolovny, protože Dělnický dům se měl v té době ještě opravovat. Teď je všechno jinak. Pokud epidemie odezní, zahraje kapela v září na původním místě v Dělnickém domě,“ řekl promotér Tomáš Opluštil.

Les okolom Pohledecké skály zmizel.
Žďárské vrchy, jak jste je ještě neviděli. Kůrovec odkryl nejvyšší místa

V budově se konají plesy, divadelní představení a koncerty. Sídlí tam i soukromá umělecká škola. Jeho historie se začala psát v roce 1905, kdy Blanenští založili Spolek Dělnický dům v Blansku se záměrem získat prostory pro schůze, přednášky, divadelní přestavení a koncerty. S restaurací a kavárnou. „Díky sbírce a půjčkám koupil spolek pro tyto účely takzvaný Kalův hostinec. Našli se i lidé, kteří spolku půjčili nebo dokonce darovali celé své úspory. Po stavebních úpravách byl Dělnický dům slavnostně otevřen 22. listopadu 1908,“ uvedl blanenský galerista Pavel Svoboda.