Část blanenského zámku se kvůli opravám návštěvníkům zavřela už loni v září. Poté dělníci prostory připravovali na rekonstrukci. Ta ale ještě nezačala, protože město zatím nedostalo potřebné peníze z Regionálního operačního programu Jihovýchod, ačkoliv je má přislíbené.

„Doplňovali jsme ještě nějaké dokumenty. Do konce tohoto týdne jsme měli dostat vyjádření k uzavření výběrového řízení, abychom mohli podepsat smlouvu o opravách s dodavatelem. Zatím je to ale kritické, protože se ještě neozvali,“ řekl Petr Mráček z investičního oddělení blanenské radnice a dodal, že kvůli nesrovnalostem se na zámku nic neděje už dva měsíce.

Rekonstrukce zámku měla původně stát asi třináct milionů korun. Nakonec však bude částka o něco nižší díky výhodné nabídce firmy, která vyhrála výběrové řízení. „Původně jsme měli dostat asi osmimiliónovou dotaci a zbytek zaplatit z rozpočtu. Nakonec oba příspěvky budou o něco menší,“ doplnil Mráček.

Opravy se týkají třeba nádvoří, které dostane novou dlažbu i omítku. Počítá se i s odvlhčením zdí, vybudováním toalet pro invalidy v patře zámku či plošiny ve věži, která je vyveze do patra.