Blanenská radnice se však od většiny budov, jejichž majitelé se rozhodnou pro podobnou úpravu, liší. „Jelikož má radnice status kulturní památky, musí se ke všem podobným změnám vyjádřit památkáři. A ti mimo jiné rozhodli, že nová okna nesmí být plastová, ale opět dřevěná. Takže hlavní změna bude na první pohled spočívat pouze v tom, že jejich rámy řemeslníci natřou hnědou barvou," nastínil blanenský starosta Lubomír Toufar.

Výměnu však radniční okna podle něj rozhodně potřebují. „Svému účelu slouží asi padesát let. Po takové době dostatečně netěsní a my tak zbytečně protopíme hodně energie. A ztráty nová okna výrazně sníží bez ohledu na materiál," vysvětlil Toufar.

Vedení města původně na tuto akci vyhradilo ze svého rozpočtu osm set tisíc korun. „Nakonec se nám ale díky výběru firmy, která má práce na starosti, podařilo částku o dvě stě tisíc korun snížit," podotkl blanenský starosta.

Výměna oken v přední části radnice však nebude jedinou změnou, která letos budovu čeká. „Ještě do konce roku navážeme na nedávné opravy obřadní síně. Díky penězům uspořeným na jiných projektech můžeme navíc i opravit fasádu zadního traktu," připomněl Toufar.

Hlavní změnou na radnici bude, že její vestibul dělníci o něco sníží. „Tam, kde dosud stál takzvaný nevěstinec, postaví bezbariérové toalety, koutek pro matky s dětmi a přibudou i nové šatny. Navíc počítáme i s výměnou obou vstupních dveří," vyjmenoval vedoucí blanenského odboru investičního a územního rozvoje Marek Štefan.