Požární nádrž v centru Těchova Blanenští vypustili v polovině května. Poté začali pracovníci vybrané firmy s její rekonstrukcí. „Byla nezbytná. Mezi nádrží a zahrádkami stojí zídka a plot, ale ty se začínaly bortit směrem k vodě. Hrozilo zaplavení vedlejších pozemků," řekl vedoucí blanenského odboru životního prostředí Pavel Konečný.

Pamatuje si, že poslední opravu nádrž podstoupila zhruba před patnácti lety. „A nejednalo se o žádné výrazné zásahy, spíš o mírnou úpravu. O rekonstrukci se každoročně hovořilo při sestavování městského rozpočtu, ale nakonec na ni nikdy nezbyly peníze. Teď už to ale jinak nešlo," zhodnotil Konečný.

Podle blanenského místostarosty Jiřího Crhy nebylo zařazení projektu do už hotového rozpočtu města žádnou komplikací. „Je to vlastně docela běžná věc, podobných úprav uděláme každý rok několik. Museli to pouze schválit zastupitelé na svém březnovém zasedání, s čímž nebyl problém. Ačkoli jsme počítali i s náklady přesahujícími milion korun, výsledná cena je výrazně nižší," je rád Crha.

Někteří Těchovští si přáli, aby nádrž úplně zanikla. „Chtěli, abychom místo zasypali. Nakonec jsme se však rozhodli pro rekonstrukci. Svou roli hrála estetická stránka tohoto místa. Ale nejdůležitější samozřejmě bylo, že se za její zachování postavili tamní hasiči. Bez ní by totiž fungovali stěží. Nádrž je teď vypuštěná, ale práce do konce června skončí," přislíbil Konečný.

Bez nádrže to nejde

Rozhodnutí města starosta těchovského sboru dobrovolných hasičů Pavel Bezděk vítá. „Pro zasypání nádrže byli pouze jednotlivci, zbytek ji v Těchově chce. Většina lidí si uvědomuje, že základy jejich domů voda z nádrže nijak nepoškozuje," upozornil Bezděk.

V Těchově je dlouhodobě slabý tlak vody. „Jediným záložním řešením tak mohly být mobilní cisterny, ale to samozřejmě není ideální varianta. Rozhodně se dá říct, že požární nádrž je předpokladem pro to, abychom mohli vykonávat svou práci," potvrdil také Jindřich Dvořáček z tamního sboru dobrovolných hasičů.

Pro zachování vodní plochy ve středu Těchova však nebyli jen hasiči. „Já si ani nedokážu představit, že by u nás nebyla. Voda v nádrži sice před pár lety nebyla zrovna nejčistší, ale to už je dávno pryč. Dnes je po většinu roku v pořádku," podělil se o svůj názor například Josef Vylášek.

O obavách některých lidí však slyšel. „Hlavně někteří zahrádkáři se kvůli špatnému technickému stavu nádrže báli, aby jednou nenašli svůj majetek pod vodou. Můj případ to ale není. A myslím, že i pochybovači nakonec přijdou na to, že rekonstrukce je ideálním řešením pro všechny," dodal Vylášek.