Nad opravou Švýcárny, která stojí v údolí poblíž Adamova, si nyní lámou hlavy také architektka, malířka a specialista na interiéry starých budov. „Hliněné zdi dokončíme příští týden, pak do nich umělci vyryjí různé obrazy a ornamenty. Chceme zkusit dát do hrubé omítky i mateřídoušku, která by měla v pokoji několik let vonět. Do něčeho podobného se v Česku zatím nikdo nepustil,“ přiblížil za hnutí Brontosaurus Robert Kubáň. Do zdí umělci přidají také kopretinu či třezalku, čímž vytvoří různé ornamenty.

Na Švýcárně je stále dost práce. Brontosauři chtějí uvnitř chaty lidem připomenout to, co Josefovské údolí proslavilo. „Ve spodní části budovy se chceme inspirovat halštatem i Býčí skálou a tamním obětištěm. Použijeme tématické kresby či keramiku,“ popsal Kubáň. V prvním patře lidé vejdou do zrekonstruovaných pokojů a koupelny, které připomenou Lichtenštejny.

Ti Švýcárnu i blízkou huť postavili. „Vytváříme hliněný znak Lichtenštejnů, také jej uděláme v mozaice na dlažbě. Seženeme i repliky obrazů, na nichž jsou představitelé rodu,“ pokračoval Kubáň. Ve vrchní části budovy budou pokoje, které připomenou současnost. Nebude tak chybět pokoj umělecký, přírodovědecký či pokoj tajných nauk.

Chodbou se zase potáhnou na stěnách zapsané myšlenky, od východní filozofie až po křesťanství.

Švýcárna bude sloužit k ubytování a stravování dětí při výukových projektech. „Ty pořádáme už teď. Věnujeme se ekologii, chceme ale časem přiblížit také původní řemesla,“ dodal Kubáň. Chata, která pochází zřejmě z první poloviny devatenáctého století, bude kromě škol otevřená i svatbám a podnikovým akcím.