Jak sdělil rudický starosta Roman Šebela, s opravami začali loni v říjnu. „Nyní už jsou hotové venkovní práce. Udělal se železobetonový věnec, který zpevnil základy, byly přespárovány praskliny a především byl na fasádu připevněn široký železobetonový pás,“ popsal starosta.

Na řadu podle Šebely nyní přišla oprava vnitřního zdiva mlýna. „Kvůli porušené statice nám uhnula zeď, klesly tak například překlady u oken, takže vnitřních oprav bude více. Musíme třeba i prodloužit trámy,“ nastínil starosta.

Zavřené muzeum

Kvůli rekonstrukci v mlýně zavřeli muzeum a některé sbírky přestěhovali jinam. „Vnitřní omítky se opravují v přízemí, kde jsou ukázky dobového bydlení. Z této expozice jsme tedy všechny exponáty přenesli do obecního úřadu. Expozice v dalších dvou patrech pak byly zakonzervovány, aby se na ně neprášilo,“ uvedl Šebela, který doplnil, že od dubna už bude muzeum opět v provozu.

Opravy mlýna přijdou na více než 250 tisíc korun. „Venkovní práce stály dvě stě šestnáct tisíc korun. Sto dvacet tisíc jsme získali z havarijního programu ministerstva kultury a zbytek zaplatíme z rozpočtu. Vnitřní práce pak budou v řádu několika desítek tisíc korun,“ dodal rudický starosta.