V budově, která pochází nejméně z konce devatenáctého století, pravděpodobně vznikne prostor pro koncerty a další kulturní akce. V dalších částech budovy zřejmě najdou zázemí spolky v klubovnách nebo firmy v kancelářích. Do roka bude jasno.

V areálu mlýna sídlí firma, která zpracovává odpady. Jsou tam také obydlené byty. „Když můj otec mlýn koupil, byl léta opuštěný mlýn zanedbaný. Statika a obvodové zdi však byly v pořádku. Mlýn tedy průběžně opravujeme. Letos jsme dokončili dvůr. Je tam nová kanalizace, vyřešili jsme odpady a položili tam chodníky a asfaltový povrch. Teď se chystáme dát budově novou fasádu,“ popsal Josef Bareš s tím, že se zaměří na interiéry. Uvnitř mlýna jsou totiž spravené zatím jen byty a firma.

Mlýn navíc bude žít kulturou. „V jednom patře plánujeme prostor pro kulturní akce jako jsou koncerty a podobně. V jiné části mlýna uvažujeme o klubovnách pro spolky, které stojí o zázemí. Mohou tam ale vzniknout také kanceláře. Jasno bude zhruba do roka,“ nastínil svou vizi Bareš.

Přínosem pro Blanensko bude především prostor pro koncerty. To tvrdí Václav Stoupal, který začal v mlýně pořádat Beat Salony.

Jediný klub v okolí

„Máme za sebou první večer čtyř koncertů a plánujeme další. Beat Salony budeme pořádat jednou do měsíce. Protože vznikne v mlýně prostor pro koncerty, stane se jedinečným. V této době totiž kluby na Blanensku končí,“ upozornil Stoupal s tím, že živé koncerty si lidé už neposlechnou třeba v boskovické Prádelce. Zbývá jen malá scéna blanenské Rachoty. „Slyšel jsem ale, že s Rachotou je to také nahnuté,“ dodal Stoupal.

Za opravu mlýna je rád také skalický starosta Richard Černý. „Oprava každé budovy v obci je určitě dobrý počin. Přispěje ke zvelebení obce. navíc mlýn stojí u vstupu do Skalice od Boskovic,“ míní starosta. Podle něj válcový mlýn není památkově chráněný. „Jeho současná podoba pochází z roku 1893, je však možné, že je budova ještě starší,“ dodal.

K mlýnu se váže nejedna zajímavá příhoda. Některé zná z doslechu i syn jeho majitele Bareš. „Skalického mlynáře si kdysi vzala žena, která byla původně láskou Karla Čapka,“ nastínil jednu z historek.