Lešení kolem sokolovny kolemjdoucí díky příznivému počasí vídali hluboko do podzimu. „Stihli jsme udělat vše, co jsme plánovali. Sokolovna dostala nový kabát, hotové jsou stropy, které byly v hodně špatném stavu, i střecha včetně vazby. A nové jsou dveře a okna," shrnul žďárenský starosta Pavel Hanák práce za minulý rok, které stály asi šest a půl milionu korun.

Letos přijdou na řadu vnitřní opravy. „Teď vypisujeme výběrové řízení. Potřebujeme udělat rozvody elektřiny, topení a vody tak, abychom v červnu mohli pokládat parkety," pokračoval starosta ve výčtu zbývajících prací.

Dokončit rozsáhlou rekonstrukci chtějí o letních prázdninách. Opravenou sokolovnu totiž plánují slavnostně otevřít o žďárenské pouti, která se tradičně koná koncem srpna na svatého Bartoloměje. To už za velkými opravami udělá tečku i vybavení novým nábytkem. Letošní práce budou stát přibližně pět milionů korun. „V této částce je zahrnuto i pořízení stolů, židlí nebo opony. Zatím počítáme s tím, že sumu pokryjeme z obecního rozpočtu, ale budeme se samozřejmě snažit získat i dotaci," dodal Pavel Hanák.

Sokolovnu ve Žďárné postavili v roce 1911. Stala se nejen jednou z dominant vesnice, ale především centrem jejího společenského života. Ten se do jejího sálu do půl roku opět vrátí.