Kaple měla špatnou střechu i podlahu, její fasádu navíc "vyzdobili" sprejeři. „Střechu jsme museli zakrýt, aby dovnitř nezatékala voda. Její trámy už byly napůl prohnilé a napůl prolezlé červotočem. Vyměnili jsme je a položili na ně krytinu z dřevěného šindele," popsal starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.

Oprav se dočkalo i schodiště vedoucí na galerii, vstupní dveře i okna. „Opravili jsme také portál u vstupních dveří, na kterém je vidět znak rodu Friesů, jejichž hrobka se v kapli nachází," uvedl Měšťan.

Součástí projektu byla i nová vnitřní malba a informační deska. „Také bylo potřeba zpevnit přístupovou cestu, která byla po úpravách v přírodně cenném lesoparku, který se kolem rozprostírá, ve špatném stavu," prohlásil starosta s tím, že veškeré opravy mají být hotové do konce srpna.

Vedení městečka na opravu kaple získalo téměř milionovou dotaci. „Celkem rekonstrukce stojí asi milion a tři sta tisíc korun," uvedl Měšťan.

Kaple svaté Rodiny v Černé Hoře dosud nebyla lidem přístupná. Nepořádaly se tam ani žádné kulturní a společenské akce. To chtějí Černohorští změnit. „Stavbu otevřeme návštěvníkům a rádi bychom tam v budoucnu pořádali například svatební obřady. Malý prostor se nám zdá vhodný také k občasným komorním kulturním akcím. Nechceme tím ale toto pietní místo ovlivnit příliš," dodal starosta městysu.

VERONIKA MACHOVÁ