Krajští silničáři v blízké budoucnosti počítají ve zmíněném místě se stavbou nového rondelu. Má být součástí rozsáhlé opravy silnice druhé třídy mezi městysi Jedovnice, Křtiny a sousední Březinou. Právě úsek v Jedovnicích a nový rondel jsou zatím v přípravách nejdál. „Čekáme na vydání stavebního povolení. Řešíme financování a dotace. Kdy se začne, stavět v tuto chvíli nevím. Letos to ale ještě nebude,“ informoval vedoucí oblasti Sever krajské správy a údržby silnic Miloš Bažant.

Symbolických třiatřicet. A každý nese jméno některého ze světců. Tolik zvonů má unikátní křtinská zvonohra v kostele Jména Panny Marie.
VIDEO: Perla Moravy ve Křtinách má unikátní zvonohru s třiatřiceti zvony

Mezi Jedovnicemi a městysem Křtiny se jedná o opravu úseku o délce asi 4,7 kilometru. Kromě nového povrchu se má silnice na několika místech v původní trase rozšířit a také odvodnit. Původní odhad nákladů se pohyboval přes sto milionů korun. Dál se má pokračovat s opravou silnice ze Křtin ve směru na Březinu. „Ve Křtinách přípravné práce brzdí výkupy potřebných pozemků. Opravy rozdělíme do několika etap,“ dodal Bažant.

Problémy s výkupem pozemků potřebných pro rozšíření silnice potvrdil Deníku i starosta Křtin František Novotný. S vlastníky stále jedná a věří, že se nakonec dohodnou. „Průtah obcí je ve velmi špatném stavu. Zmíněná silnice druhé třídy Jedovnice – Křtiny – Březina neodpovídá dnešním standardům, jsou tam nepřehledná místa. Navíc silnici využívá velké množství turistů,“ poznamenal Novotný.

Mezi Křtinami a Březinou

Stavební povolení naopak už silničáři mají na opravu jiné silnice mezi Křtinami a Březinou. Jedná se o silnici třetí třídy. Tam by se podle Miloše Bažanta mohli dělníci pustit do práce už příští rok. Naplno už na Blanensku naopak běží stavba průtahu Rájcem-Jestřebí a také opravy vodovodu a kanalizace v centru Blanska, které bude zavřené tři měsíce.

Úsek mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou je podle řidičů dlouhodobě rizikový a léta volají po opravách.
Silnice mezi Adamovem a Bílovicemi se propadá do řeky: Opravte ji, volají řidiči

V okresním městě také mají letos dělníci na hlavním průtahu městem v ulici Svitavská a Poříčí postavit dva kruhové objezdy. Jeden z nich odstartuje projekt nového silničního mostu přes řeku Svitavu do lokality Staré Blansko. „Víme, že dopravních staveb a s nimi souvisejících omezení je letos naplánováno víc. Žádáme veřejnost o shovívavost. Na druhou stranu se vše snažíme připravit tak, aby na sebe jednotlivé stavby navazovaly. A aby bylo vše v centru města hotové do doby, než v srpnu začnou práce na přemostění,“ uvedl blanenský starosta Jiří Crha.