Dodal, že do rady chystá materiál, ve kterém s prodloužením termínu nesouhlasí. „Navrhuji, abychom trvali na penále, které vyplývá ze smlouvy. Jak rada rozhodne, nemohu předjímat," řekl. IMOSu už přitom město Blansko i Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje jednou termín dokončení oprav průtahu prodloužily. Do konce října.

Zakázkou města byly chodníky, veřejné osvětlení, přeložky sítí a část kruhového objezdu u hotelu Macocha. Za každý den prodlení má firma městu zaplatit osmnáct tisíc korun. Jenom za říjen by to dělalo na penále přes půl milionu korun. „Jak chcete bagrem odstranit skálu, jak tam dát sloupy veřejného osvětlení? Navíc už dřív byly problémy s kanalizací. To vše opravy zdrželo. A pracovní nasazení dělníků? Dělalo se tady pořád. Těžko se mi reaguje na poznámky lidí, kteří o této stavbě moc nevědí a netuší, co obnáší," řekl stavbyvedoucí Marek Bartoník.

Zdržení se týká jen chodníků. Podle vedoucí technicko-správního úseku blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Evy Zouharové bude zbývající část průtahu otevřená v termínu. „Nám IMOS žádnou žádost o prodloužení termínu předání stavby neposlal. Silnice v ulici Svitavská bude průjezdná prvního listopadu. To je termín dokončení stavby pro předběžné užívání. Na drobné nedodělky a odstranění vad, které nebrání provozu, má firma podle smlouvy lhůtu do konce listopadu," upřesnila Zouharová.

Práce na opravě průtahu městem nemají ohrozit dvacátý ročník Půlmaratonu Moravským krasem. Ten se běží už tuto sobotu. V den závodu bude ulice Svitavská průjezdná oběma směry od kruhového objezdu s ulicí Smetanova po křižovatku s ulicí Mahenova. Nákladní auta pojedou přes Olešnou. V ulici Masarykova a Tovární, kudy vede část trati závodu, bude uzavřený jeden pruh a provoz tam mají řídit policisté.