Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava Panského dvora stále vázne

Boskovice – Vícefunkční objekt s relaxační a léčebnou zónou či restaurací. Možná i se speciální mateřskou školkou s rehabilitací, vodoléčbou a provozem estetické medicíny. V to chce majitel areálu proměnit prostory památkově chráněného Panského dvora v Boskovicích. Je ale velkou neznámou, kdy se tak stane. Plánovaná rekonstrukce bývalých hospodářských budov a čeledníku ze sedmnáctého století totiž uvízla na mrtvém bodě. Areál dál chátrá. Protože odborníci nedovedou najít společnou řeč v otázce, jak správně objekt opravit.

23.2.2016
SDÍLEJ:

Panský dvůr v boskovické Hradní ulici.Foto: DENÍK/Eva Ondráčková

S navrhovanou proměnou Panského dvora již dříve souhlasili brněnští památkáři. Boskovická referentka památkové péče Alena Dvořáková ale opravu zamítla. A bez jejího souhlasu nemohl stavební úřad vydat stavební povolení. Jednatel společnosti Pražská 5, která objekt vlastní, Luděk Řehoř se proto obrátil s žádostí o přezkoumání jejího rozhodnutí na Jihomoravský kraj.

Ten stanovisko úřednice potvrdil. „Pokud by vlastník svůj zamýšlený záměr uskutečnil, došlo by k tak významné a nevratné ztrátě na kulturněhisto­rických hodnotách objektu, že by se dalo uvažovat o zrušení jeho prohlášení za kulturní památku. Plánovanou přestavbou by památka v exteriéru ztratila svůj doposud dochovaný původní charakter hospodářské budovy," uvedla ve svém rozhodnutí vedoucí oddělení památkové péče Jihomoravského kraje Hana Holušová.

Luděk Řehoř její rozhodnutí nechápe. Do architektonické studie i menších oprav objetu již investoval spoustu peněz. „Jen do projektu jsem dal půl milionu korun. Opravy nebo stavební průzkum přišly na několik milionů. Rekonstrukci jsem přitom dlouhodobě konzultoval s brněnskými památkáři, kteří s ní souhlasili. Takže tomu nerozumím," zhodnotil Řehoř.

Rozhodnutí jej podle jeho slov hodně poškodilo. „Psychicky i finančně. Nechci ale na někoho útočit a stále doufám, že svoje stanovisko přehodnotí. Teď nabírám nový dech a budu zvažovat, jak postupovat dál. Mrzí mě, že kraj rozhodl od stolu, bez účasti na jednáních," přiblížil Řehoř.

Spolu s architektem Jiřím Soukupem, který se zabývá historickými stavbami a zpracoval projekt na obnovu Panského dvora, se již obrátil na Generální ředitelství Národního památkového ústavu v Praze. „Není možné, aby dva orgány státní správy vydaly dvě zcela rozdílná rozhodnutí. V březnu nebo dubnu bychom měli obdržet stanovisko," uvedl Soukup.

Návrh na obnovu Panského dvora podle něj nijak nenarušuje památkovou zónu při pohledu z vnějšku budovy. „Fasády a střecha ze všech pohledových úhlů mají zůstat zachované. To bylo základním požadavkem brněnských památkářů pro možné využití krovu," řekl Soukup.

Východní křídlo objektu, které obsahuje dochované krovové konstrukce, má podle něj zůstat plně zachované. „Různé varianty byly konzultované s řadou odborníků. Boskovická referentka památkové péče se ve svém původním negativním vyjádření naprosto mylně domnívá, že stavba ztratí svůj původní charakter hospodářského dvora," poodhalil Soukup.

S jeho názorem souhlasí i ředitel pracoviště Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha. „Navržené stavební úpravy památkovou zónu v Boskovicích nijak nenaruší. Změny se mají týkat hlavně vnitřních prostor, vzhled stavby se směrem k ulici a zámku nezmění. Z důvodu zamítavého stanoviska tento významný objekt chátrá. Je potřeba najít pro něj nové využití, které bude znamenat i změnu jeho poslání. Návrat památky k její původní funkci nelze předpokládat," sdělil Vácha.

Podle něj ale majiteli Panského dvora zřejmě nezbývá nic jiného, než opět jednat s památkovou péčí v Boskovicích. „Měl by se informovat, co je při obnově možné udělat a co naopak není. A podle toho se zařídit," vysvětlil Vácha.

Žádost o přezkoumání rozhodnutí posuzoval na Jihomoravském kraji i Leoš Vašek z oddělení památkové péče. „Já jsem ale nic nezamítl. To je v kompetenci městského úřadu v Boskovicích. Jeho stanovisko jsme posuzovali pouze z hlediska zákonnosti, ale ne po věcné stránce. Pan Řehoř totiž nepodal odvolání, ale jen žádost o přezkoumání rozhodnutí. Všechno bylo v pořádku a neměli jsme důvod rozhodnutí měnit. V této věci se lze odvolat jen proti rozhodnutí stavebního úřadu. Majitel Panského dvora se tak bude muset opět obrátit na boskovický orgán památkové péče," sdělil Vašek.

Je tak téměř jisté, že obnovu bude opět posuzovat Alena Dvořáková, která ji už jednou zamítla. „Navrženou opravou by došlo k takové změně vzhledu stavby, že by v exteriéru ztratila svůj původní charakter hospodářského dvora, který si uchovávala po staletí a pro nějž byla za kulturní památku prohlášena. Tím by byla poškozena nejen památka samotná, ale na hodnotách by značně utrpěla i část památkové zóny," napsala ve svém dřívějším rozhodnutí referentka boskovické památkové péče.

Autor: Petra Srstková

23.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Anžela Jemelková (vlevo) a Khrystyna Chernei.
AKTUALIZOVÁNO

Za domov hrůzy pro důchodce padly čtyři podmíněné tresty

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení