Jakmile žena zjistila, že její telefon není v takovém stavu, v jakém ho k opravě přinesla, začala záležitost řešit. „Vrátila jsem se tam a řekla jim, že mi zničili telefon a ať mi údaje vrátí. Prodejce mi ale sdělil, že je technik nezálohoval, a tak jsem o ně definitivně přišla. Pouze mi přečetl obchodní podmínky, ve kterých stálo, že společnost neručí za ztrátu dat. Ačkoliv mi dali před opravou tuto skutečnost podepsat, ústně mě na ni neupozornili. Takový přístup jsem ještě nezažila," vylíčila nespokojená zákaznice.

Vedoucí společnosti BMA DEAL Ladislav Blažek ale tvrdí, že na jejich straně se žádná chyba nestala. Zákaznice totiž před opravou podepsala dokument, ve kterém se píše, že firma neručí za vzniklé škody a ztrátu dat při aktualizaci Firmwaru, což je software telefonu. „Podpisem vyjádřila svůj souhlas. A teď nás osočuje za to, že jsme něco udělali špatně? Není naše chyba, že si podmínky nepřečetla. Pokud něčemu nerozuměla, mohla se nás zeptat. Kdyby nás upozornila, že nechce kontakty ztratit, zálohovali bychom je. To by ale byla služba navíc, v ceně opravy zahrnuta nebyla," vysvětlil Blažek.

Podobně by postupovala i společnost Mobilprovás, která má jednu ze svých poboček v Boskovicích. „Také neručíme při opravě za ztrátu dat a zákazník svým podpisem potvrzuje, že s podmínkami souhlasí. Telefon po domluvě za příplatek zálohujeme," sdělila asistentka společnosti Jana Vybralová.

Odlišný postup volí společnost Mobil, PC & servis v Blansku. „Zákazníkovi dáváme sice podepsat dokument, ve kterém stojí, že neručíme za ztrátu dat, ale ještě ho raději upozorníme ústně. Pokaždé se ho ptáme, jestli nemá v telefonu nějaká data, o která nechce přijít. Stejně ale data pokaždé pro jistotu zálohujeme a tuto službu máme v ceně opravy. Pokud by je chtěl navíc přenést na DVD nebo flash disk, musel by si za to připlatit," vylíčil vedoucí prodejny Tomáš Stejskal.

Česká obchodní inspekce podle slov svého mluvčího Jiřího Fröhlicha nemůže komentovat, co je a co není „běžný" postup. „Ale obecně lze říci, že při opravách softwaru telefonu běžně dojde ke ztrátě dat. Zákazník může požádat o jejich zálohování, což firma může zpoplatnit. Spotřebitele však na to musí upozornit předem. Pokud to udělala pouze písemnou formou, pak je vše v pořádku a splnila veškeré zákonné náležitosti," vysvětlil Fröhlich. Zároveň upozornil, aby si spotřebitelé vždy důkladně přečetli, co podepisují. „I když to lidem neustále opakujeme, mnozí to nedělají. Musejí si uvědomit, že jen tak se vyhnou zklamání," přiblížil.

Jeho slova potvrdila i šéfka jihomoravské pobočky Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová. „Z lidského hlediska a etiky podnikání by ale měli obchodníci na možnost ztráty dat zákazníky upozorňovat. Hlavně když je navštíví starší člověk. V občanském zákoníku stojí, že se nemůžou zbavit odpovědnosti za újmu, i když mají vše ošetřeno v obchodních podmínkách. Zákazník se může bránit soudně," vysvětlila Mazalová.