Přechody pro chodce měly zářit čerstvou bílou barvou na metry daleko. To samé krajnice a odbočovací pruhy. Při jízdě či chůzi po opravené ulici Poříčí v Blansku se však lidé cítí spíše jako ve zlém snu. Jako třeba obyvatel města Antonín Ševčík, který se v pondělí odpoledne vracel z Aquaparku. Zebra u něj stále chybí. „Je to katastrofa. Kdy to tady dodělají? Až se stane nějaké neštěstí? Pohybuje se tady spousta dětí. V lokalitě chybí i vodorovné dopravní značení. A mezi silnicí a chodníky je spousta nedodělků," zlobil se Ševčík.

Jeho partnerka Irena Opletalová uvedla, že mnozí řidiči vůbec nevědí, že v místě má být přechod pro chodce. „Někteří nám dají přednost, ale spousta naopak ne. Klidně tady profrčí padesátikilome­trovou rychlostí. Je to pro chodce nebezpečné," popsala žena. Stavební firma nedodělala v Poříčí všechno, co měla proto, že silnice je hrbolatá. Budou ji muset dát do pořádku.

Silničáři tam nechali udělat měření nerovností povrchu. „Výsledky nedopadly dobře. Odchylky překračují v určitých úsecích povolené normy. Kvůli odstranění vad budeme muset Poříčí opět uzavřít. Zatím ale nevíme, kdy a na jak dlouho," uvedla vedoucí technickosprávního úseku blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Eva Zouharová.

Celý průtah Blanskem opravuje brněnská firma Imos. I ta si v Poříčí udělala své kontrolní měření, jehož výsledky budou známé tento čtvrtek. „Na základě toho se budeme domlouvat, jak vady odstraní. Dělníci budou muset v problematických částech minimálně odfrézovávat horní obrusnou vrstvu vozovky a položit novou. Zatím nevíme, o kolik peněz se jim vícepráce prodraží. Firma je bude muset udělat na své náklady," vysvětlila Zouharová.

Poříčí ale opravovala subdodavatelská společnost STRABAG, konkrétně její olomoucká pobočka. „Celou stavbu předáme do konce září a do té doby uděláme nezbytné opravy nerovností," ujistila mluvčí společnosti Edita Novotná.

Potíže mají Blaneští i s nekonečnou opravou průtahu v místní části Lažánky. Na něj získala zakázku brněnská firma OHL ŽS. Silnici již sice opravila, řidiče nebrzdí žádné uzavírky ani semafory. Značný skluz ale mají opravy chodníků či zpevněných ploch.

Tyto práce má ve své režii město a smlouvu na zakázku také podepsalo se zmíněnou firmou. Dělníci to měli původně stihnout do konce června. Ale nestalo se tak. „Je to strašné. Měli jsme výhrady ke způsobu provedení mnoha prací. Firmě jsme dali lhůtu na odstranění vad do konce července. Včera jsme měli v Lažánkách kontrolní den. Vůči firmě budeme uplatňovat sankci ve výši čtvrt milionu korun," sdělil vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Upřesnil, že dělníci po sobě zanechali dva typy vad. Prvními z nich jsou takové, které brání v užívání hotového díla. To znamená, že neodpovídají potřebným normám. Jde například o nerovné chodníky nebo špatně vydlážděné plochy. „To ale dali do pořádku do třináctého července. Za každý den prodlení jim běželo penále ve výši patnácti tisíc korun," přiblížil Štefan.

Do konce července však měli dělníci odstranit vady, které nebrání v užívání. Firmě za ně běží penále ve výši sedm tisíc korun za den. „Jde například o nevhodné osazení obrubníků nebo nedostatečné pískování. Měli udělat i trávníky, ale včera jsme zjistili, že na ně vůbec nesáhli," upřesnil Štefan.

Stavbyvedoucí OHL ŽS Josef Damborský ale tvrdí, že se společnost bude vůči sankcím bránit. „Napsali jsme městu dopis, že s nimi nesouhlasíme. Ale rada bude zasedat až v září, tak si na odpověď budeme muset počkat. Maximálně jsme se snažili, abychom vše stihli dodělat včas. Zbrzdily nás vícepráce. Bylo tam špatné podloží, inženýrské sítě, kanalizace či šachty. Spousta věcí nebyla v projektu. Za to my nemůžeme," vysvětlil Damborský.

Nad tempem prací v Lažánkách nevychází z údivu jejich obyvatelka Eva Petrželová. „Je to průšvih. Někdy dělníky při práci pozoruji. Postaví chodník, a pak ho rozebírají, protože zjistí, že je tam něco špatně. Kromě toho jsou nesmyslně umístěné některé dopravní značky. Značení odbočky za obchodem je zbytečné. V nepřehledné zatáčce naopak chybí zrcadlo," popsala Petrželová. Firma OHL ŽS nesplnila v termínu, tedy do konce července, ani práce, které ji zadali blanenští silničáři jako součást oprav průtahu. „Budou ještě dodělávat silniční obrubníky nad autobusovou zastávkou. Budeme jim za to účtovat penále sto padesáti tisíc korun," doplnila Zouharová.