Kostel pocházející ze třináctého století už byl ve špatném stavu. Postupná rekonstrukce začala asi před deseti lety. „Je to drahé a náročné. Stále není dost peněz, takže se kostel musí vylepšovat pomalu a po částech. Není to otázka pár tisíc, většinou se jedná o půlmiliony a více," uvedl administrátor kostela Petr Košulič.

Rekonstrukce kostela zatím stála zhruba dva a půl milionu korun a ještě přijde přibližně na čtyři a půl až pět milionů. Nyní na zimu práce přerušili, opravy dalších částí začnou na jaře. Počítá se s výmalbou interiéru a opravy střechy nad lodí kostela. „Do budoucna plánujeme také opravu báně na věži, která bude pravděpodobně finančně nejnáročnější," řekl Košulič. Počítá se také s renovacemi oltářů a soch.

JEŠTĚ NĚKOLIK LET

Administrátor kostela předpokládá, že práce potrvají ještě několik let. Opravy platí obec, farnost, Jihomoravský kraj i ministerstvo kultury. „Musíme vždy vybrat alespoň tolik peněz, abychom měli na spoluúčast v případě příspěvků od jiných subjektů," doplnil Košulič.

Farní kostel v Sebranicích byl založen v roce 1255 rajhradským klášterem. Původně byl postaven v gotickém slohu, ve druhé polovině sedmnáctého století dostal raně barokní podobu. Kostel ukrývá například kulturní památku v podobě dřevěné sebranické Madony. Metr a půl vysoká soška se nachází na hlavním oltáři. Uprostřed kostela je vchod do hrobky a na obou stranách chrámové lodi jsou náhrobky Jana a Petra Pucharta z Voděrad. Na věži jsou čtyři zvony, každý má své jméno.

KATEŘINA ŠTEFKOVÁ