VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opomenutou propast zkoumali před 40 lety

Moravský kras - Další pokračování seriálu Tajemné podzemí Moravského krasu.

6.5.2009
SDÍLEJ:

ÚSTÍ PROPÁSTKY V POKOJNÉ. Lokalita je rozsáhlejší ponorovou oblastí vázanou na vlastní propast. Foto: Foto: Petr Zajíček

Střední část Moravského krasu tvoří hydrografický systém Jedovnického a Křtinského potoka. K oblasti náleží Rudická a Babická plošina, kde je známo množství závrtů a jeskyní.

Zatímco z Babické plošiny se řada izolovaných jeskyní napojuje na dosud neznámé podzemní cesty ke Křtinskému údolí, krasové jevy na Rudické plošině jsou vázány na prozkoumaný odvodňovací systém Rudické propadání – Býčí skála. Několik přítoků do druhé nejdelší jeskyně v České republice je však také opředeno velkým neznámem. V této souvislosti již byla zmíněna jeskyně v aktivním ponoru Svážná studna.

Půjdeme-li však ještě více k východnímu okraji vápenců Moravského krasu, narazíme na nevýrazný vrchol kopce Pokojná. Právě zde se nachází další z mnoha vstupů do neprozkoumaného podzemí.

ČTĚTE A A HLASUJTE:ZDE

Lokalita má název Propástka v Pokojné. Ve skutečnosti se jedná o rozsáhlejší ponorovou oblast, vázanou na vlastní propast a závrtový žlíbek s propadáním. Zajímavé je, že výzkumem propasti se zabývali členové Speleologického klubu v šedesátých letech dvacátého století. Ústí propasti přechází v puklinu, která je v nejnižších partiích v hloubce až osmnácti metrů zatarasena neprůstupnou balvanitou sutí. Puklina směřuje ke zmíněnému závrtu, takže lze počítat s napojením na předpokládaný ponorový systém.

Již první a dosud jediní badatelé v oblasti Pokojné zcela jistě předpokládali, že tento ponorový systém je součástí některého z podzemních přítoků Jedovnického potoka. Jednou z pravděpodobných možností je napojení na systém takzvané Staré řeky v Rudickém propadání. Je však více než pravděpodobné, že předpokládané podzemní prostory pod Pokojnou budou směřovat progresivně do hloubky a rozsah jeskyní bude řádově minimálně ve stovkách metrů.

Existuje však ještě další možnost. Ponorné vody Pokojné mohou komunikovat i s hypotetickými prostorami dávných podzemních systémů, které vznikly před bádenskou mořskou záplavou ve třetihorách. Mnoho z nich je zcela jistě pohřbeno pod nánosy jílů v nedalekém Lažáneckém žlebu, jejichž mocnost místy přesahuje sto metrů.

Otazníků kolem nenápadné krasové lokality je víc než dost. Dosud se však nenašli pokračovatelé jeskyňářů Speleologického klubu, kteří by obnovili zřícenou výdřevu a pokusili se proniknout závalem v nejnižších místech. Další z možností je toto místo obejít a začít s průkopovými pracemi na dně souvisejícího závrtu. Jak dlouho zůstane podzemí Pokojné opředeno tajemstvím?

To na jiné známé krasové lokalitě pracují speleologové již řadu měsíců. A dokonce se jim brzy podařilo proniknout do volných jeskynních prostor. Jaké však bylo jejich překvapení, když zcela nečekaně zjistili, že tyto podzemní dutiny na tolik strategickém místě již někdo objevil dávno před nimi! I to se ve speleologii občas stává. Událost vyvolala nejen řadu dalších nezodpovězených otázek, ale také inspiraci k příštímu dílu našeho seriálu.

PETR ZAJÍČEK

6.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Olešnici odstartují v pátek lyžařskou sezonu. Sněhu mají dost

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

AKTUALIZOVÁNO

Turisté můžou obdivovat zimní Macochu. Některé jeskyně nezavírají

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Kdo nestihl výlet do Moravského krasu v hlavní sezoně, nemusí vůbec zoufat. Od prvního prosince jsou zavřené vstupy do Kateřinské jeskyně a do jeskyně Balcarka. Návštěvníci toužící po podzemním dobrodružství se ale podívají do Punkevních jeskyní v srdci krasu a Výpustku u Křtin.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme žáky ze Základní školy Dvorská v Blansku

Blanensko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Základní školy Dvorská v Blansku. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

AKTUALIZOVÁNO

Koledy zpívaly na Blanensku stovky lidí. Skauti, důchodci i ochotníci

Blanensko /FOTO, VIDEO/ – Teplý čaj, poklidná předvánoční atmosféra. Žádný spěch. Koledy a setkání s přáteli. Necelá tisícovka lidí se ve středu v podvečer na Blanensku zapojila na devíti místech do projektu Deníku Česko zpívá koledy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT