Vedení plánuje přibrat až dvacet nových zaměstnanců. Boskovická nemocnice se tak obává o své pacienty i kvalifikova­né lidi.

Příští rok v listopadu nabídne Nemocnice Blansko lidem nové služby. Podle tamní ředitelky Vladimíry Danihelkové tam vznikne oddělení jednodenní péče. „Budeme tak nově provádět chirurgické, gynekologické a ortopedické výkony. Jde o malé laparoskopické operace. Pacient se k nám dostane ráno a večer může odejít,“ přiblížila Danihelková. Podle ní tak bude část spojující nemocnici s poliklinikou o jedno patro vyšší. Stavby neohrozí chod nemocnice a vyžádají si padesát milionů korun. Ty zaplatí nemocnice ze své vlastní kasy.

Na oddělení bude působit patnáct až dvacet nových zaměstnanců. „Jednotlivé zákroky provedou zkušení chirurgové. Jednáme s nimi,“ dodala Danihelková s tím, že nápad této jednodenní péče vznikl už v minulosti. „Je to celosvětový trend a my chceme rozšířit služby pro pacienty z Blanenska,“ míní ředitelka.

Boskovičtí nejsou z této idey nadšení. Považují ji za zbytečnou a vidí v ní konkurenci. „Tato nová kapacita nevytváří nic nového. Kromě nás v Boskovicích tyto služby nabízí ještě centrum Hippokrates. Díky plánům blanenské nemocnice můžeme navíc přijít o některé pacienty, je to ale také otázka přetahování našich zaměstnanců,“ obává se jednatel nemocnice v Boskovicích Jaroslav Černý.

Ten si myslí, že sousední nemocnice tak přestává spolupracovat. Vzájemné doplňování služeb mezi dvěma špitály mělo zamezit jejich konkurenčnímu boji. „Podle plánu se mají chirurgické, gynekologické či ortopedické operace rozvíjet v boskovické nemocnici. Blansko se specializuje na internu, neurologii či lůžkovou rehabilitaci. Vnímáme to jako porušení rovnováhy mezi oběma nemocnicemi v regionu,“ namítl Černý s tím, že lékaři jsou v Boskovicích připraveni na dlouhodobou i krátkodobou hospitalizaci.

Danihelková je optimistka a vyvrací, že by se rozpoutal konkurenční boj. „Na větší zákroky budeme pacienty dále posílat do Boskovic,“ řekla.

Zájem lidí o jednodenní péči při malých operacích je na Boskovicku obrovský. Tvrdí to lékař centra Hippokrates Jaroslav Novosad. „Pacienti k nám totiž přijdou před zákrokem na lačno, pak se vyspí, my je zkontrolujeme a za dvě hodiny jdou domů. Nejsou tak stresovaní hospitalizací. Jsme vlastně doplňkem k boskovické nemocnici. Další taková služba v Blansku je potřebná a rozhodně ji nevnímám jako konkurenci,“ míní Novodsad.