Byl to jeho neuvěřitelný už tisící dvoustý šedesátý pochod o délce sto a více kilometrů. Třiašedesátiletý Vladimír Vachek je tak v Česku v této disciplíně rekordmanem, více stokilometrových pochodů zde nikdo jiný na kontě nemá.

„Na Malohanáckou stovku do Velkých Opatovic jezdím pravidelně. I letos to byl krásný pochod. První čtyři hodiny sice pršelo a pak foukal nepříjemný vítr, ale akce byla ze strany organizátorů perfektně připravená,“ byl spokojený Vachek. Má s čím srovnávat, stokilometrové pochody totiž chodí skoro každý týden. „Proto už nemusím nijak zvlášť trénovat, ale kdo s tím nemá zkušenosti, tomu bych bez předchozí přípravy sto kilometrů nedoporučoval,“ radí. Sám chodí dálkové pochody už od roku 1974. „Prostě mě to pořád baví. Člověk se pěkně projde, vydýchá, popovídá s kamarády,“ dodává muž, který vyráží na pochody po celé republice se skupinou podobně naladěných lidí.

Dálkové pochody jsou koníčkem i Dušana Machourka. Proto je začal pod hlavičkou TJ Sokol Velké Opatovice sám pořádat. „Přidali jsme i kratší trasy, takže už šestnáct let pořádáme Opatovské šmajd, Malohanáckou stovku letos organizujeme po pěti letech. Už poněkolikáté letos přijeli i účastníci z Rakouska a ze Slovenska,“ uvedl hlavní pořadatel. Letošní ročník vylákal na pochod přírodou celkem sto šestasedmdesát lidí, z toho osmnáct šlo sto kilometrů. Ti, kteří si na tolik netroufli, si vybírali z tras o délce od osmi do pětapadesáti kilometrů.

Osmnáctikilome­trovou trasu si vybrala Jitka Paroulková z Boskovic s rodinou. „Chodíme rádi, tak co bychom seděli doma,“ říká žena a nakládá dvouletého syna do sportovního kočárku. Marta Lépešová by si přála, aby si její čtyřletá dcera stejně jako ona sama v dětství oblíbila chození přírodou. Vybrala proto osmikilometrovou trasu a vyrazili i s tatínkem. „Jsme tady poprvé, zmínku o pochodu jsem náhodou našla na internetu. Přijeli jsme od Litomyšle, takže se těšíme, že poznáme nová místa,“ usmívala se žena. „Vyrážím na osmnáct kilometrů a dneškem zahajuji jaro,“ hlásil zase Tomáš Krejčíř, který v minulosti ve Velkých Opatovicích dokonce turistům šéfoval. S kamarádem si dvacetikilometrovou trasu střihl dvaasedmdesátiletý Josef Odvářka z Hustopeče u Brna. „Chodím podobné pochody skoro každý týden, začal jsem už na Nový rok, člověk se musí hýbat. Dnes bylo dobré, že nebyl sníh, ale vítr byl místy nepříjemný. Ale jsem spokojený,“ prozradil důchodce.

V neděli se v okolí Velkých Opatovic šel ještě čtvrtý ročník Oldova memoriálu jako vzpomínka na dlouholetého pořadatele tamních pochodů Oldřicha Rédy.

Všichni účastníci si kromě dobrého pocitu z chůze a případných puchýřů a bolavých nohou odnášeli diplomy, drobné dárky a pamětní razítka. „A už pomalu začneme chystat další ročník. Musí se totiž rezervovat termíny v celoročním kalendáři pochodů, chystáme letáčky, mapky. Trasy obměňujeme po pěti letech, aby nebyly pořád stejné,“ uzavírá Dušan Machourek.