SLEDOVALI JSME ONLINE…

Online reportáž

Česko má čtyřicet potvrzených případů nákazy koronavirem. Dva nově nakažené ohlásil v úterý ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu oznámil, že od dnešní 18. hodiny se v Česku ruší akce nad 100 lidí. Zároveň budou od středy zavřené všechny školy i univerzity. Mateřských škol se opatření netýká. Spolek Milion chvilek pro demokracii přerušil kvůli opatřením proti koronaviru svou sérii protivládních protestů.

"Národní referenční laboratoř hlásí dnes ráno dva pozitivní výsledky na koronavirus. Jedna žena ročníku 1959 ze Středočeského kraje přišla v zaměstnání do kontaktu s nakaženou ženou, která byla na lyžích v italské Val Gardeně," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Druhým potvrzeným je podle ministra muž ročníku 1966 z Ústeckého kraje, který se vrátil z lyžování v italském Sextenu. "Celkem jsme za celou republiku doposud vyšetřili 1193 pacientů, u čtyřiceti z nich se onemocnění potvrdilo," informoval Vojtěch.

"Vzhledem k vývoji epidemie koronaviru jsme rozhodli o dalších mimořádných opatřeních. Od 10. března se zakazují divadelní, hudební a filmová, sportovní a jiné shromáždění - a to jak veřejné, tak soukromé přesahující účast sto osob. Opatření se nevztahují na jednání státních institucí," uvedl Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu. 

"Není zatím potřeba, aby byly kvůli novému koronaviru zavírány restaurace či nákupní centra," doplnil Vojtěch s tím, že problém jsou jednorázové akce.

Od středy se zároveň uzavírají všechny školy kromě univerzit. „Od 11. března se zakazují osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách,“ řekl dále Babiš.