„Naše nemocnice oficiálně převzala správu registru už prvního července, ale teprve ve čtvrtek jsme přesun dokončili," uvedla mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá. Pracovníci národního registru si už zařídili kanceláře a mají zajištěné nové telefonní číslo.

Před přesunem byla okresní pobočka registru umístěna v Boskovicích. Rozvoj onkologie v Blansku ale vedl vedení tamní nemocnice k tomu, že požádala o přesun. „Onkologické oddělení se v naší nemocnici neustále rozvíjí. Jsme napojeni na Masarykův onkologický ústav v Brně, se kterým úzce spolupracujeme," řekla ředitelka nemocnice v Blansku Vladimíra Danihelková.

Okresní pobočka Národního onkologického registru bude sbírat a chránit data o výskytu a léčbě nádorových onemocnění v celém okrese. „Provoz registru bude stát nemocnici nějaké peníze, ale zároveň se tím zvýší její prestiž," dodala Danihelková.

Každá nemocnice v České republice má povinnost pracovníky registru informovat, pokud v ní u nějakého pacienta diagnostikují rakovinu. Údaje se dále aktualizují podle toho, jak léčba nemocného postupuje.

Národní registr je členem Mezinárodní asociace onkologických registrů. Informace, které zpracuje, využívají doktoři a vědci ke zlepšení prevence a léčby rakoviny a k její rychlé diagnostice. Poslouží jim i při výzkumu. Díky jeho údajům lze snadno sledovat nárůst případů rakoviny. Ročně přibývá téměř sedmašedesát tisíc nových onemocnění.

ONDŘEJ EKL